Stawki ryczałtu - zestawienie tabelaryczne najnowszych interpretacji podatkowych z 2024 r.
Jaka jest szansa dla polskich przedsiębiorców we wspólnotowych zasadach? Czy na integracji skorzystają pacjenci i firmy medyczne?
W ramach Unii Europejskiej dostęp do wykonywania zawodu lekarza podlega harmonizacji w zakresie niezbędnym do swobodnego przepływu osób i usług w ramach wspólnego rynku na podstawie art. 43 i art. 49 Traktatu Ustanawiającego Wspólnotę Europejską. Ponadto zawód lekarza jest objęty regulacją „sektorową”, gwarantującą uznawanie kwalifikacji na terytorium Wspólnoty.
Usługi pomocnicze, takie jak np. dostarczanie posiłków, pranie pościeli, świadczone na rzecz szpitali lub innych jednostek medycznych nie mogą korzystać ze zwolnienia, gdy będą świadczone w związku z usługami opieki zdrowotnej realizowanymi w innym celu niż ochrona zdrowia ludzkiego, przez inny podmiot niż wykonujący usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu
Otwieram gabinet masażu. Czy usługi masażu świadczone osobom fizycznym są zwolnione z VAT? Czy jest obowiązek ewidencjonowania obrotów na kasie fiskalnej?
Firma, która kupuje usługę medyczną (nie wykonuje jej we własnym zakresie), a następnie refakturuje ten zakup na lekarza, a nie na pacjenta, nie może korzystać ze zwolnienia z VAT. Musi zastosować na fakturze 23% stawkę VAT. Takie stanowisko wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 11 kwietnia 2014 r. (sygn. akt I FSK 332/13), którego fragment przedstawiamy poniżej.
Proszę o wyjaśnienie, czy sformułowanie w art. 43 ust. 1 pkt 18a ustawy o VAT "usługi w zakresie opieki medycznej (...) oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, świadczone na rzecz podmiotów leczniczych na terenie ich przedsiębiorstw, w których wykonywana jest działalność lecznicza" dotyczy np. usług gastronomicznych, sprzątania czy pralniczych świadczonych dla szpitali