Jeśli jest potok, nie można ustanowić służebności
Deweloperowi nie wolno ustanawiać obciążeń na prawie własności lokalu i gruntu, na które nabywca nie wyraził zgody. To jedno z rozwiązań obowiązujących od lipca br., a wprowadzonych tzw. nową ustawą deweloperską. Ma ona szczególne znaczenie dla deweloperów, którzy prowadzącą sukcesywną sprzedaż mieszkań w toku realizacji wieloetapowej inwestycji mieszkaniowej. Zawiera też wiele nowych rozwiązań mających
Podział nieruchomości władnącej służebnością gruntową przejazdu i przyłączenie wydzielonej w ten sposób działki do innej nieruchomości nie powoduje wygaśnięcia służebności. Obciążenia nadal trwają - orzekł Sąd Najwyższy w uchwale
Odszkodowanie wypłacone na podstawie wyroków sądowych i zawartych ugód posiadaczom gruntów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, z tytułu ustanowienia na tych gruntach służebności przesyłu, jest zwolnione z pdof.
Podatnik prowadzi gospodarstwo rolne - uprawy rolne połączone z chowem i hodowlą zwierząt. Zawarł on umowę o ustanowienie służebności przesyłu ze spółką gazowniczą. Czy otrzymane z tego tytułu wynagrodzenie podatnik powinien opodatkować?
Służebność - zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego - to ograniczone prawo rzeczowe obciążające nieruchomość w celu zwiększenia użyteczności innej nieruchomości. Służebność przesyłu jest jej szczególną formą.
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych w art. 10 określa katalog źródeł przychodów. Źródła określone w pkt 1-8 tego artykułu należą do źródeł nazwanych, np. pozarolnicza działalność gospodarcza. Wszystkie przychody, których nie można zaliczyć do źródeł nazwanych, należy zaliczyć do przychodów z innych źródeł (art. 10 ust. 1 pkt 9 updof).