Jak ująć w księgach rachunkowych nienotyfikowane na dzień bilansowy odsetki od kredytu
Od 15 grudnia 2014 r. banki i instytucje kredytowe mogą udzielać odwróconych kredytów hipotecznych. Umożliwiają one uzyskanie dodatkowych środków pieniężnych osobom posiadającym własną nieruchomość, bez konieczności wyzbycia się jej własności. Co więcej, nowa instytucja może mieć istotne znaczenie dla osób, które są spadkobiercami korzystających z odwróconych kredytów. Zasady przyznawania tych kredytów
Spółdzielnia mieszkaniowa z powodu okresowych trudności finansowych zaciągnęła w banku kredyt. Jednocześnie spółdzielnia wynajęła wolne lokale użytkowe na prowadzenie działalności gospodarczej. Czy zobowiązania wobec banku (kredyt i odsetki) spółdzielnia może przenieść na najemców, obciążając ich zwiększonym czynszem, zwolnionym w tej części jako usługa finansowa z podatku VAT?
Prowadzę działalność gospodarczą i biorę w banku kredyt w wysokości 120 000 zł, który będzie zabezpieczony nieruchomością oraz samochodem. Bank poinformował mnie, że będę musiał ustanowić dwie hipoteki i od obu zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Dlaczego nie wystarczy jedna? W jakim terminie należy zapłacić ten podatek?
Jednym z podstawowych źródeł finansowania działalności gospodarczej jednostek jest kredyt. Najczęściej wykorzystywaną formą zaciągania kredytów jest kredyt w rachunku kredytowym oraz kredyt w bieżącym rachunku bankowym.
Prowadzenie każdej firmy wiąże się z ponoszeniem określonych wydatków. Znajomość regulacji podatkowych pozwala zmniejszyć o te koszty osiągnięty z działalności przychód. W niniejszym opracowaniu przedstawimy omówienie typowych wydatków związanych z działalnością prowadzoną przez osobę fizyczną i zasady zaliczania ich do kosztów uzyskania przychodów.