Jak udowodnić, że samochód jest wykorzystywany wyłącznie do celów firmowych
PROBLEM Spółka komandytowa użytkuje w działalności samochody osobowe sprowadzone ze Stanów Zjednoczonych. Spółka zgłosiła samochody do VAT-26 oraz prowadzi ewidencję przebiegu pojazdów. Liczniki tych samochodów są w milach i nie mają możliwości zmiany na kilometry. W jaki sposób spółka ma prowadzić ewidencję przebiegu pojazdów?
Samochody osobowe i ciężarowe to środki transportu powszechnie wykorzystywane w firmach. W 2019 r. ustawodawca wprowadził nowe zasady zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z nabyciem i używaniem samochodów osobowych, zwłaszcza tych droższych. Zasady te nie zmieniły się natomiast w stosunku do samochodów ciężarowych. Nie objęły także podatku naliczonego od wydatków dotyczących
Dealer samochodowy w celu uzyskania prawa do pełnego odliczenia VAT z faktur dokumentujących wydatki związane z pojazdami samochodowymi nabywanymi do odprzedaży - jeżeli pełnią one przed tą odprzedażą funkcję pojazdów demonstracyjnych - ma obowiązek prowadzenia dla tych pojazdów ewidencji ich przebiegu (wyrok NSA z 12 lipca 2018 r. sygn. akt I FSK 1332/16).
Mam niezapłaconą fakturę za najem lokalu. Kłopot polega na tym, że wystawiłam ją w jednym miesiącu, ale termin płatności przypadał już w następnym. W którym momencie powstaje u mnie obowiązek podatkowy?
Podatnik świadczący usługi w zakresie handlu samochodami osobowymi nie musi prowadzić dla nich ewidencji przebiegu pojazdu, aby zaliczyć do kosztów wydatki poniesione na ich sprowadzenie z zagranicy. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej, której fragment przytaczamy.
Dyrektor jednostki samorządowej ma zawartą ze starostą umowę na korzystanie z prywatnego samochodu do celów służbowych. Stawka za 1 km wynosi 0,8358 zł. Czy ten sam dyrektor ze swoimi pracownikami może zawrzeć umowę ze stawką niższą niż w przypadku jego umowy ze starostą - pyta Czytelniczka z Poznania.
W spółce cywilnej są dwie wspólniczki (ich udziały wynoszą po 50%). Każda z nich ma samochód osobowy. Jedna jest współwłaścicielką samochodu z mężem. Druga jest współwłaścicielką samochodu z wujkiem. Wspólniczki chcą korzystać z tych samochodów (każda ze swojego) na potrzeby wykonywania działalności w spółce, ale nie chcą wnosić tych samochodów aportem do spółki. Jak to zrobić? Czy wspólniczki muszą
Jednym z warunków odliczania 100% VAT od wydatków samochodowych jest prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdów. Błędy w ewidencji lub nieprawidłowe jej prowadzenie mogą spowodować, że podatnik utraci prawo do 50% odliczonego VAT.
W przepisach ustawy o VAT obowiązujących od 1 kwietnia 2014 r. ustawodawca w ramach zasady ogólnej przyjął pewne uproszczenie polegające na tym, że pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony są wykorzystywane w 50% do celów związanych z działalnością gospodarczą i w 50% do innych celów, np. prywatnych. Natomiast 100% odliczenie przysługuje tylko w stosunku do pojazdów samochodowych