Czy świadczenia z zfśs dla przejętych pracowników podlegają oskładkowaniu
W niektórych momentach roku kalendarzowego zainteresowanie pracowników i pracodawców tematyką związaną z ZFŚS jest większe niż w innych. Bo choć fundusz działa przez cały rok, to najbardziej typowymi momentami, w których pracownicy uzyskują z niego świadczenia, są okres świąt Bożego Narodzenia oraz okres wakacyjny – który jest bezpośrednio poprzedzony Dniem Dziecka.
Poszerzenie możliwości uzyskania uprawnień zawodowych pracownika socjalnego, wyższy o 150 zł dodatek środowiskowy, krótszy o 2 lata okres oczekiwania na pierwszy dodatkowy urlop wypoczynkowy i nowe formy wsparcia w postaci pomocy psychologicznej i szkoleń to najważniejsze zmiany dotyczące zatrudnienia pracowników socjalnych. Zaczną one obowiązywać w większości przypadków od 30 maja 2021 r.
24 czerwca 2020 r. weszły w życie przepisy tzw. tarczy antykryzysowej 4.0. Jest to kolejna modyfikacja tarczy antykryzysowej wprowadzającej szczególne rozwiązania prawne łagodzące skutki ekonomiczne epidemii COVID-19. W publikacji przedstawiamy, jakie rozwiązania zostały wprowadzone tarczą 4.0.
W tym roku dofinansujemy naszym pracownikom wypoczynek ich dzieci. W tym celu wykorzystamy środki zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy od takiego dofinansowania należy odprowadzić składki na ubezpieczenia emerytalno-rentowe? - pyta Czytelniczka z Bydgoszczy.
Jednemu z pracowników naszej firmy została udzielona pożyczka na remont domu ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Następnie pożyczka ta została umorzona z uwagi na trudną sytuację materialną i rodzinną pracownika. Czy od kwoty umorzonej pożyczki należy opłacić składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne - pyta Czytelnik z Siedlec.
Chcemy w regulaminie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych zapisać, że prawo pracownika do świadczeń z funduszu zależy od jego zakładowego stażu pracy. Czy dopuszczalne jest, aby w regulaminie określić, że pracownikowi przysługują świadczenia socjalne po przepracowaniu w zakładzie przynajmniej jednego roku - pyta Czytelniczka z Białegostoku.
W 2015 r. pracownicy otrzymali wypłatę świadczenia socjalnego ze środków zfśs w wysokości 380 zł na osobę. Od kwot tych nie były odprowadzane składki na ZUS. Obecnie jesteśmy w trakcie kontroli z ZUS. Kontroler stwierdził, że jeżeli wszyscy pracownicy otrzymali świadczenie po równo (bez zróżnicowania), to należało je oskadkować. Przy ustalaniu świadczenia, na zebraniu pracowniczym wszyscy pracownicy
Pracodawcy często organizują dla pracowników, współpracowników i ich rodzin spotkania w związku ze zbliżającymi się świętami. W tym celu mogą wynająć podmiot specjalizujący się w obsłudze tego rodzaju przyjęć i powierzyć mu taką pracę w ramach zlecenia lub umowy o dzieło. Decydując się na świąteczne spotkania i prezenty dla zatrudnionych, pracodawca może je sfinansować ze środków przeznaczonych na
W poprzednim numerze "Poradnika" opisaliśmy możliwości i zasady utworzenia i prowadzenia przez organizacje pozarządowe warsztatów terapii zajęciowej. Działalność warsztatu wiąże się z możliwością otrzymania dofinansowania z PFRON, jak też ze środków powiatu. Możliwa jest też sprzedaż produktów wytworzonych przez uczestników tych warsztatów. Taka sprzedaż pociąga za sobą pewne skutki podatkowe.
Działalność socjalna pracodawców nie ogranicza się tylko do zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Pracodawcy, którzy nie tworzą zfśs i nie wypłacają pracownikom świadczeń urlopowych, prowadzoną przez siebie działalność socjalną mogą zorganizować w dowolny sposób, np. tworząc fundusz socjalno-bytowy.
Czy postanowienia układu zbiorowego mają wpływ na podatkowe obowiązki stron stosunku pracy? Jakie szczegółowe regulacje podatkowe znajdują zastosowanie w odniesieniu do różnych rodzajów świadczeń na rzecz pracowników?