Przewodnik po zmianach w podatkach i rachunkowości 2023
Kosztem uzyskania przychodu ze zbycia nieruchomości jest cena jej uprzedniego nabycia określona w akcie notarialnym. Koszt ten nie może wynikać z innych dowodów, nie może też być szacowany ani określany w inny jeszcze sposób - wyrok NSA z 26 lutego 2020 r., sygn. akt II FSK 745/18.
Nieruchomości to najbardziej wartościowy składnik firmowego majątku. Trudności w rozliczeniu transakcji związanych z ich udziałem biorą się jednak nie tyle z ich wartości, ile z konieczności jednoczesnego uwzględnienia przepisów prawa podatkowego, bilansowego oraz cywilnego.
Nasza spółka z o.o chce zatrudnić swojego jedynego udziałowca na podstawie umowy o pracę jako członka zarządu. Dowiedzieliśmy się, że jest to możliwe, jeżeli umowa zostanie sporządzona w formie aktu notarialnego. Wówczas nie będzie można zakwestionować, że w tak zawartym stosunku pracy brakuje elementu podległości służbowej. Czy to prawda?
Czy opłaty notarialne, skarbowe i inne ponoszone w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego istniejącej spółki stanowią koszt uzyskania przychodu?
Prowadzę księgowość spółki jawnej rozliczającej się na podstawie księgi przychodów i rozchodów. W 1996 r. spółka nabyła nieruchomości wraz ze znajdującym się na niej budynkiem, a teraz ma zamiar te nieruchomości zbyć. Jak zaewidencjonować taką transakcję i co będzie w takim przypadku podstawą księgowania?
Jestem udziałowcem w jednoosobowej spółce z o.o. i jednocześnie jedynym członkiem zarządu. Mam zamiar użyczyć spółce stanowiącego moją własność samochodu ciężarowego. Zgodnie z umową spółka nie będzie ponosiła żadnych kosztów (poza oczywistymi wydatkami, np. paliwo, naprawy itp.) związanych z używaniem tego samochodu. Jak dokonać takiego użyczenia i jakie będą jego skutki w podatku dochodowym od osób
Rok 2002 jest pierwszym, w którym podatnikom rozpoczynającym budowę domu nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia od podatku poniesionych wydatków na budowę domu. Nie będą mogli również skorzystać z ulgi na zakup działki budowlanej. Czy zatem budowanie stanie się inwestycją tylko dla bogatych? Wprowadzone zmiany w podatkach niewątpliwie będą miały istotny wpływ na nowe inwestycje w budownictwie