Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-07-03

Dla każdego inwestora

Inwestycja budowlana

Rok 2002 jest pierwszym, w którym podatnikom rozpoczynającym budowę domu nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia od podatku poniesionych wydatków na budowę domu. Nie będą mogli również skorzystać z ulgi na zakup działki budowlanej. Czy zatem budowanie stanie się inwestycją tylko dla bogatych?

Bogdan Wiewierski
Wprowadzone zmiany w podatkach niewątpliwie będą miały istotny wpływ na nowe inwestycje w budownictwie. Niektórzy specjaliści z branży budowlanej przewidują nawet całkowity krach tej gałęzi gospodarki. Wydaje się jednak, że są to zbyt pesymistyczne prognozy. Ograniczanie możliwości dokonywania odliczeń następuje od kilku lat: możliwość odliczenia wydatków poniesionych na budowę od dochodu zastąpiono odliczaniem 19 proc. tych wydatków od podatku, następnie ograniczono czas na dokonywanie wydatków, które będzie można odliczyć do 4 lat, by w konsekwencji od 2002 r. zrezygnować w ogóle z tej formy dotowania osób, które inwestują we własne mieszkania. Aby stworzyć jednak innego rodzaju zachęty do inwestowania w budownictwo, wprowadzono nowe rozwiązanie polegające na możliwości odpisywania od dochodu odsetek od kredytu mieszkaniowego.
Jednakże to nie tylko ulgi budowlane powodowały, że inwestowanie w budownictwo było w ostatnich latach opłacalnym interesem. Postępujący wzrost cen działek, wysoka cena mieszkań w budownictwie wielorodzinnym, przy jednoczesnym niezaspokojonym „głodzie” mieszkań i malejącej inflacji, sprawiły, że inwestycje w budownictwo były dobrym interesem.
Niniejsze opracowanie skierowane jest przede wszystkim do osób, które rozważają albo już postanowiły przystąpić do budowy domu mieszkalnego, warsztatu lub innego zakładu usługowego. Zamierzeniem autora jest przekazanie w poradniczej formie tych niezbędnych informacji, które każdy inwestor powinien posiadać. Dołączone do opracowania wzory umów mogą okazać się przydatne również podmiotom prowadzącym zawodowo działalność w zakresie projektowania, budowy czy remontów obiektów budowlanych.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00