PAKIET DLA PRZEDSIĘBIORCÓW
Ze względu na przejściowe trudności finansowe nie opłacałam przez kilka miesięcy składek na ubezpieczenia społeczne. Chciałabym uregulować całą zaległość. Mam jednak problem z wypełnieniem pól „Deklaracja” i „Nr dekl” na dokumencie płatniczym (przelewie). W jaki sposób powinnam te pola wypełnić, opłacając zaległe składki? - Krystyna B. z Rzeszowa.
Co miesiąc za ubezpieczonego odprowadzane są do ZUS składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe. Natomiast w informacji, jaką ubezpieczony otrzymał z ZUS, wykazane są składki na ubezpieczenia emerytalne. Co z resztą składek przekazywanych co miesiąc do ZUS?
Prowadzę własną firmę, w której zatrudniam sześciu pracowników. Ostatnio mój znajomy prowadzący firmę podobną do mojej został skontrolowany przez inspektorów kontroli ZUS. Ze względu na to, że może to spotkać także mnie, chciałbym wiedzieć, jaki jest zakres przedmiotowy takiej kontroli, jakie prawa i obowiązki w trakcie jej trwania ma inspektor kontroli, a jakie kontrolowany płatnik składek?
Czy prawdą jest, że osoby prowadzące samodzielnie działalność gospodarczą nie muszą składać druków rozliczeniowych? - Jolanta B. ze Zgierza.
Rozliczanie składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, zgłaszanie do ubezpieczenia, składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych - z pytaniami dotyczącymi tych kwestii zwracają się nasi Czytelnicy do ZUS. W „Serwisie PP” wyjaśniamy te problemy.
Przepisy dotyczące ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego nakładają wiele obowiązków na płatników składek. Ustawodawca wyznaczył na ich realizację ściśle określone terminy, których przestrzeganie sprawdzają inspektorzy kontroli Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Kontrolującym i kontrolowanym płatnikom podczas kontroli przysługują określone prawa i obowiązki. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości