Jak rozliczyć w księgach rachunkowych posezonową sprzedaż towaru poniżej ceny jego zakupu
Ustawa o rachunkowości wskazuje, że wszelkie ujawnione w toku inwentaryzacji różnice między stanem rzeczywistym a stanem wykazanym w księgach rachunkowych należy wyjaśnić i rozliczyć w księgach rachunkowych tego roku obrotowego, na który przypadał termin inwentaryzacji (art. 27 ust. 2 uor). W przypadku jednostek, których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, ostateczne wyjaśnienie, rozliczenie
Jednostki gospodarcze, prowadząc działalność gospodarczą, codziennie dokonują wielu operacji gospodarczych mających wpływ m.in. na sytuację materialną i finansową jednostki. Na przykład jednostka dokonująca wydatków z odroczonym terminem płatności zaciąga zobowiązania u swoich dostawców, a sprzedając wytworzone przez siebie wyroby lub świadczone usługi z odroczonym terminem płatności udziela swoim
Ustalenie zmiany stanu produktów dla celów sporządzenia rachunku zysków i strat w wariancie porównawczym często sprawia kłopoty. Pojawiają się pytania, jak ująć w rachunku zysków i strat takie transakcje, jak np. przekazanie własnych wyrobów gotowych do sklepów własnych, lub jak przyjąć do ewidencji wyroby gotowe jako środek trwały.
Niektóre jednostki dokonują po sezonie (np. po okresie letnim czy jesiennym) obniżki cen towarów, których sprzedaż jest trudna do realizacji ze względu na sezonowość. Wówczas w zależności od przyjętej metody wyceny towarów jednostka dokonuje w księgach rachunkowych odpowiednich korekt.
Zdarzenia po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego należy ująć w księgach rachunkowych 2019 r. Sposób ujęcia zdarzeń po dniu zatwierdzenia sprawozdania finansowego zależy od tego, czy wartość transakcji jest istotna, czy też nie. Gdy wartość transakcji jest istotna, traktuje się ją jako błąd. Przepisy te stosuje się również w przypadku zatwierdzania e-sprawozdania finansowego.