Jak rozliczyć w księgach rachunkowych sprzedaż pracownikowi uszkodzonego towaru poniżej ceny zakupu/nabycia
Uzyskanie prawa do odliczenia podatku naliczonego przez nabywcę towaru lub usługobiorcę warunkowane jest powstaniem obowiązku podatkowego w VAT z tytułu realizowanej czynności. W przypadku towarów moment powstania obowiązku podatkowego powiązany jest zasadniczo z dokonaniem ich dostawy. Brak części towaru w dostawie będzie zatem wykluczał możliwość odliczenia VAT w pełnej wysokości, wynikającej z wystawionej
Jednostki gospodarcze podczas swojej działalności gospodarczej nabywają materiały, towary i usługi, aby realizować cele, do jakich zostały powołane, tj. prowadzić działalność produkcyjną, usługową lub handlową. Podatnicy prowadzący księgi rachunkowe nie prowadzą odrębnej ewidencji towarów i materiałów dla celów podatku dochodowego. Do rozliczeń podatkowych wykorzystują oni ewidencję prowadzoną dla
Przedsiębiorcy w celu zdobycia szerszego grona odbiorców stosują działania promocyjne polegające na przekazywaniu kontrahentom prezentów w postaci oferowanych przez siebie towarów bądź ich próbek lub innych prezentów. Na co należy zwrócić uwagę przy organizowaniu akcji promocyjnych, aby nie narazić firmy na nieprawidłowości w rozliczeniach podatkowych?
Czy mogę kupować towary z innych krajów UE, jeżeli złożyłem wniosek o nadanie numeru NIP europejskiego, lecz jeszcze nie otrzymałem decyzji naczelnika urzędu skarbowego?
Co to jest refakturowanie? Kiedy możliwa jest odrębna sprzedaż czynności pomocniczych? Czy można dokonać refakturowania należności publicznoprawnych?