Jak rozliczyć w księgach rachunkowych zapłatę kary umownej w walucie obcej
Jako wykonawca inwestycji zostałem obciążony przez inwestora kosztami polisy ubezpieczeniowej na podstawie faktury ze stawką "ZW". Z kolei ja zawarłem odrębną polisę i ubezpieczyłem podwykonawcę. Czy chcąc przenieść na podwykonawcę koszty polisy poprzez ich refakturowanie, mogę zastosować stawkę "ZW"? Czy bezpieczniej wystąpić o zwrot kosztów, wystawiając notę obciążeniową?
Wypłacony bonus nie stanowi wynagrodzenia za świadczenie usług ani nie stanowi rabatu. Nie powinien być udokumentowany ani fakturą, ani fakturą korygującą, ale innym dokumentem (np. notą księgową). Ten sposób dokumentowania wypłaty bonusu występuje w sytuacji, gdy producent wypłaca bonusy swoim "dalszym klientom", tj. "detalistom", i w ten sposób wynagradza ich premiami za osiągnięcie określonych poziomów
Podatnicy prowadzący pkpir mają obowiązek dokonywania zapisów w księdze w języku polskim i w walucie polskiej, na podstawie prawidłowych i rzetelnych dowodów księgowych. Podstawą zapisów w pkpir są dowody księgowe, którymi są: 1) faktury VAT, w szczególności faktury VAT marża, faktury VAT RR, faktury VAT MP, dokumenty celne, rachunki oraz faktury korygujące i noty korygujące, lub 2) inne dowody, stwierdzające
Rozliczenia finansowe pomiędzy uczelniami nie są świadczeniem usług i nie podlegają opodatkowaniu VAT oraz nie wymagają fakturowania. Dla ich udokumentowania wystarczająca jest nota księgowa - wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z 16 grudnia 2010 r. (sygn. akt I SA/Rz 760/10).
Zgodnie z umową zawartą z kontrahentem przysługuje nam procentowy bonus od obrotu. 1. Czy możemy wystawić na ten tytuł notę uznaniową? 2. Czy powinniśmy wystawić fakturę z VAT? 3. Czy powyższy koszt będzie kosztem uzyskania przychodu? 4. Jak prawidłowo ewidencjonować udzielanie tego typu procentowego bonusu od obrotu?