Czy udzielone rabaty obniżają podstawę opodatkowania akcyzą
Podatnik wkrótce przekroczy limit zwolnienia podmiotowego z VAT, w związku z czym dokona rejestracji jako podatnik VAT czynny. Czy w takiej sytuacji będzie uprawniony do odliczenia VAT wyłącznie z faktur wystawionych od momentu rejestracji czy również tych sprzed rejestracji VAT? Towar zakupiony przed rejestracją częściowo został sprzedany bez VAT.
Uzyskany przez pracownika przychód w danym roku kalendarzowym podlega limitom składowym i podatkowym. Po ich przekroczeniu inaczej należy rozliczać wynagrodzenie. Składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, a także na Fundusz Emerytur Pomostowych opłaca się w roku kalendarzowym tylko do czasu osiągnięcia limitu w wysokości 142 950 zł. Natomiast podatek dochodowy od osób fizycznych, który jest progresywny
Z roku na rok rośnie liczba przedsiębiorców, którzy dokonują darowizn towarów na cele charytatywne. Tego rodzaju działalność nabiera rozpędu zwłaszcza w okresie świąt Bożego Narodzenia. W raporcie przedstawiamy, jakie skutki w podatku dochodowym oraz VAT wywołuje dokonanie darowizny towarów na cele charytatywne oraz jej otrzymanie, jak ją dokumentować i ewidencjonować w księgach rachunkowych.
Podatnik (dłużnik), który odliczył podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług, choć faktycznie nie dokonał zapłaty zobowiązania z tego tytułu, ma obowiązek korekty odliczonego VAT na zasadach określonych przez art. 89b ustawy o VAT.
Jeżeli w wyniku zdarzeń, które miały miejsce po podpisaniu umowy leasingu finansowego, dojdzie do zmiany wysokości rat leasingowych, leasingodawca zobowiązany jest do wystawienia faktur korygujących. Korekta podstawy opodatkowania oraz wystawienie faktury korygującej powinny się odbyć na bieżąco, tj. w rozliczeniu za okres, w którym powstała przyczyna korekty, z zastrzeżeniem korekty "in minus", gdy
Wraz z Mk nr 7/2011 prenumeratorzy otrzymali ujednolicony tekst ustawy o VAT uwzględniający zmiany wprowadzone od 1 kwietnia 2011 r. Kwietniowe zmiany wprowadzone w ustawie oraz rozporządzeniach wykonawczych zostały także skomentowane na łamach Mk nr 8/2011. Poniżej przedstawiamy przygotowane przez MF objaśnienia zmian wprowadzonych od kwietnia w przepisach VAT.
Europejski Trybunał Sprawiedliwości w wyroku z 30 września 2010 r. w sprawie C-395/09 Oasis East Sp. z o.o. przeciwko Ministrowi Finansów postanowił:
W związku z prowadzoną działalnością w lipcu 2007 r. kupiliśmy od deweloperów trzy mieszkania wraz z udziałem w prawie własności działki w różnych miastach Polski. Mieszkali w nich nasi pracownicy. Od zakupu odliczyliśmy 21 000 zł VAT. Nie ponieśliśmy nakładów na ulepszenie. W tym roku chcemy sprzedać jedno mieszkanie innej firmie. Czy jeśli zastosujemy zwolnienie, musimy oddać odliczony VAT?