Czy drobne zlecenia z pracownikiem można opodatkować ryczałtem
Umowa zlecenia to umowa cywilnoprawna, która w codziennej działalności jednostek budżetowych odgrywa istotną rolę. Może występować jako umowa o charakterze cyklicznym i być powtarzalna, może również być zawierana z określoną osobą incydentalnie. Choć w powszechnym odbiorze jest ona postrzegana jako umowa elastyczniejsza, bo łatwiej ją zawrzeć i łatwiej rozwiązać, to jednak z punktu widzenia rozliczeń
PROBLEM W jaki sposób, prawnik który rozlicza się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, powinien udokumentować zwrot od klienta różnego rodzaju opłat ponoszonych w imieniu tego klienta np: opłat za pełnomocnictwo? Czy zwroty poniesionych kosztów, które nie będą u prawnika zaliczone do kosztów podatkowych, powinien być wykazany jako przychód, który podlega opodatkowaniu ryczałtem?
Firma ma prawie 400 pracowników na umowę o pracę, i zatrudnionego specjalistę do BHP w wymiarze 1/2 etatu w ramach utworzonej służby BHP. Pracownica przebywa na zwolnieniu lekarskim, potem będzie na urlopie macierzyńskim, a być może również na wychowawczym. Czy w przypadku długotrwałej choroby, potem urlopu macierzyńskiego pracownicy firma musi zatrudnić kolejną osobę na podstawie umowy o pracę, czy
Spółka chce ustanowić prokurenta. Nie będziemy z nim podpisywali żadnej umowy. Zostanie powołany aktem wewnęrznym. Czy wypłacone mu wynagrodzenie powinniśmy potraktować jako przychody z umowy zlecenia i pobierać z tego tytułu zaliczki?
Przyczyną sprawczą zdarzenia może być każdy czynnik zewnętrzny (tzn. niewynikający z wewnętrznych właściwości człowieka), zdolny w istniejących warunkach wywołać szkodliwe skutki. W takim znaczeniu przyczyną zewnętrzną wypadku może być nie tylko narzędzie pracy, maszyna, siły przyrody, lecz także praca i czynności samego poszkodowanego (wyrok Sądu Najwyższego z 16 października 2019 r., II PK 57/18)
Podatnik chce zlecić swojemu pracownikowi drobną pracę na umowę zlecenie. Jej wartość będzie wynosiła 100 zł. Czy w tej sytuacji można zastosować naliczanie podatku w wysokości 17%?
Zleceniobiorcy, którym zleceniodawca pokrywa koszty zakwaterowania i dojazdu do miejsca wykonywania zlecenia, osiągają przychód z nieodpłatnych świadczeń - wyrok NSA z 13 sierpnia 2019 r., sygn. akt II FSK 2904/17.
Z początkiem 2019 r. zmieniono przepisy dotyczące rozliczania w kosztach wynagrodzeń małżonków i małoletnich dzieci podatników oraz wspólników spółek niebędących osobami prawnymi. W raporcie wyjaśniamy na przykładach, kiedy wynagrodzenia członków rodziny mogą być kosztem, oraz przedstawiamy zasady opłacania składek ZUS z tego tytułu.