Jak rozliczyć w VAT i PIT wynajem domu przez rodzeństwo
W 2015 r. mój mąż (separacja) zobowiązał się umową do płacenia podatku od nieruchomości (50% współwłasność). Wyjechałam z Polski w 2015 r. Po powrocie do kraju okazało się, że mąż nie wywiązał się z umowy. Organ podatkowy zwrócił się do mnie o zapłatę podatku za okres od 2015 r. (kwota 16 850 zł + odsetki). Zapłaciłam należność. Czy mogę obciążyć męża tą płatnością?
Jestem w konflikcie z współwłaścicielami nieruchomości. Nie mogę korzystać z jej części wspólnych. Współwłaściciele nie płacą podatku od nieruchomości, powołując się na swoją trudną sytuację ekonomiczną. Czy sytuacja, w której nie mogę korzystać z tej nieruchomości jest podstawą do niepłacenia przez mnie podatku od nieruchomości?
Kiedy zniesienie współwłasności podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn? Kto w takim przypadku oblicza podatek i według jakich stawek?
Sprzedaż udziału w prawie użytkowania wieczystego gruntu lub we współwłasności budynków jest dostawą towarów w myśl ustawy o VAT - uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego z 24 października 2011 r. (sygn. akt I FPS 2/11).
Spółka wybudowała w zeszłym roku budynek mieszkalny z halą garażową. W styczniu 2015 r. składamy deklaracje na podatek od nieruchomości. Ponieważ nie wszystkie mieszkania i miejsca postojowe zostały sprzedane, dalej jesteśmy właścicielami części hali. Jak w tej sytuacji wygląda kwestia podatku od nieruchomości? Czy gmina wyda decyzję?
Samochód firmowy wykorzystywany do działalności mieszanej miał stłuczkę. Koszt naprawy wyniósł 3000 zł brutto. Nie odliczyłam VAT z faktury za naprawę, ponieważ w całości została ona opłacona przez ubezpieczyciela. Czy postąpiłam słusznie?
Od zakupu towaru na współwłasność podatnik VAT może odliczyć podatek. Jednak wysokość odliczenia zależy od tego, jaka współwłasność łączy kupujących.
Sprzedajemy vouchery (voucher ulgowy wymienny na ulgowy bilet wstępu na przedstawienie, voucher normalny wymienny na normalny bilet wstępu na przedstawienie). W związku ze sprzedażą voucherów każdorazowo podpisywana jest z kontrahentem umowa, w której zostaje określona konkretna liczba oraz rodzaj przekazywanych voucherów, a także termin ich wykorzystania. Przed wydaniem voucherów otrzymujemy zapłatę
Jeżeli małżonkowie nie zawarli umowy majątkowej małżeńskiej, wówczas po ślubie powstaje między nimi z mocy ustawy wspólność majątkowa, zwana też wspólnością ustawową. W takim przypadku wszystkie przedmioty, które nabędą podczas trwania małżeństwa, stanowić będą ich majątek wspólny. Oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym. Po zakończeniu wspólności może okazać się, że dojdzie do konieczności
Coraz częściej zdarza się, że rodzice razem z dzieckiem kupują nieruchomość, na którą zaciągają wspólnie kredyt. Później jednak chcą darować swój udział w nieruchomości dziecku i pytają o konsekwencje takiego postępowania. Poniżej przedstawimy rozwiązanie takiej sytuacji, przyjmując pewne założenia.
Ulga remontowa to najczęściej stosowana ulga przez podatników. Zdarza się, że korzystają z niej współwłaściciele nieruchomości. W takiej sytuacji podatnicy mają jednak problem, w jakim zakresie i jak ją poprawnie rozliczyć między sobą, aby nie narazić się na negatywne konsekwencje ze strony fiskusa. Poniżej przedstawimy sposoby postępowania i ewentualne czynności sprawdzające lub kontrolne przeprowadzane