Jak rozliczyć w VAT i PIT wynajem domu przez rodzeństwo
Brat i siostra w drodze dziedziczenia stali się są właścicielami nieruchomości w Toruniu, która jest zabudowana budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym. Ich udziały w domu są równe (po 50 proc.). Od 1 maja 2023 r. dom został wynajęty osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej wyłącznie na jej cele mieszkaniowe. Umowa najmu została zawarta przez oboje współwłaścicieli jako wynajmujących. Czynsz wynosi 6000 zł miesięcznie i jest płatny po połowie na rachunek bankowy każdego z wynajmujących (w terminie do 20. dnia następnego miesiąca). Czynsz za maj 2023 r. wynajmujący otrzymali przelewem na swoje rachunki bankowe 31 maja 2023 r. (każdy swoją część). Zgodnie z umową najmu media (m.in. prąd, wodę/ścieki, gaz) nabywa we własnym zakresie najemca. Brat prowadzi działalność gospodarczą (wyłącznie usługi informatyczne opodatkowane VAT) opodatkowaną PIT według skali podatkowej. Prowadzi on podatkową księgę przychodów i rozchodów i jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny.
Mężczyzna rozlicza VAT na zasadach ogólnych (JPK_V7M), nie wybrał metody kasowej, ponadto nie prowadzi ewidencji sprzedaży za pomocą kas rejestrujących (sprzedaż usług informatycznych jest wyłącznie na rzecz firm). Z kolei siostra nie prowadzi pozarolniczej działalności gospodarczej i nie zamierza jej prowadzić (nie jest podatnikiem VAT), a uzyskuje przychody ze stosunku pracy. Zarówno w przypadku brata, jak i siostry jest to jedyna nieruchomość, jaką wynajmują. Nieruchomość ta, która wchodzi do majątków osobistych brata i siostry, nie była wykorzystywana do prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej ani przez brata, ani przez siostrę. Pomiędzy wynajmującymi a najemcą nie zachodzą powiazania, o których mowa w art. 32 ust. 2 ustawy o VAT. W jaki sposób brat i siostra powinni rozliczyć VAT i podatek dochodowy od czynszu za maj 2023 r.? ©℗
VAT
Opodatkowaniu VAT podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT.