Kodeks pracy. Sprawdź nowe rodzaje wykroczeń
Pracownik, któremu podczas badań profilaktycznych lekarz zalecił okulary, może zawnioskować do pracodawcy o ich zakup lub dofinansowanie do zakupu dokonanego samodzielnie. W przepisach nie została określona minimalna ani maksymalna kwota, jaką można przeznaczyć na zakup okularów lub ich dofinansowanie, ani okres, po upływie którego można ponownie ubiegać się o zakup okularów lub dofinansowanie z tego
Możliwość zmiany warunków pracy pracowników placówek opiekuńczo-wychowawczych i pracowników zatrudnionych w przedsiębiorstwach prowadzących działalność polegającą na zapewnieniu funkcjonowania źródeł ciepła i sieci ciepłowniczych, wyższa rekompensata dla zakładów aktywności zawodowej z tytułu przestoju lub spadku przychodów z działalności wytwórczej lub usługowej, przyznanie dodatkowego dnia zwolnienia
Nie każde schorzenie pracownika powstałe w związku z wykonywaniem pracy w warunkach szkodliwych jest chorobą zawodową. Za taką chorobę może zostać uznana wyłącznie choroba wymieniona w wykazie chorób zawodowych. Każdy przypadek podejrzenia choroby zawodowej pracodawca zgłasza właściwemu państwowemu inspektorowi sanitarnemu i właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy.
Od 1 stycznia 2019 r. nie ma już oficjalnego wzoru umowy o pracę. Jego pomocniczą wersję opracowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Pracodawcy mogą z niej korzystać albo opracować własny wzór, który będzie zawierał określone przez Kodeks pracy wymagania właściwe dla umowy o pracę.
Wprowadzenie w życie całokształtu prawa wspólnotowego ma służyć zachowaniu życia i zdrowia pracownika. Pracownik jest także traktowany jako współpartner pracodawcy w kształtowaniu warunków pracy.
Państwowa Inspekcja Pracy jest organem państwowym powołanym do nadzoru i kontroli postrzegania przepisów prawa pracy - w tym przepisów i zasad bhp.
Jak zapewnić bezpieczną obsługę zestawów komputerowych w pracowni komputerowej w ośrodku szkolenia?
Praca jest wykonywana w pomieszczeniu, w którym łączny czas przebywania pracownika w ciągu jednej doby przekracza 4 godziny, bez dostępu oświetlenia naturalnego. Jakie natężenie oświetlenia sztucznego powinno być spełnione w pomieszczeniu i na stanowiskach pracy w takim pomieszczeniu?
W trakcie oceny ryzyka zawodowego związanego z wykonywaną pracą dostrzeżony został problem narażenia pracowników na oddziaływanie pól elektromagnetycznych. W jaki sposób zmniejszyć szkodliwe dla zdrowia pracowników narażenie na oddziaływanie pola elektromagnetycznego?
Do najważniejszych obowiązków pracodawców należy zapewnienie ochrony zdrowia i życia pracowników. Pomimo dbałości o właściwe i zgodne z prawem warunki pracy, może dojść jednak do nieszczęśliwego zdarzenia, jakim jest wypadek przy pracy, albo może pojawić się choroba zawodowa. Istotna jest zatem znajomość obowiązków związanych z takimi sytuacjami, m.in. czynności koniecznych w celu ustalenia okoliczności
W przypadku przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. W takim przypadku stosunek pracy trwa nieprzerwanie na niezmienionych warunkach, a na przejmującego przedsiębiorstwo lub jego część przechodzą prawa i obowiązki dotychczasowego pracodawcy.
Pracownik, który ma być delegowany do pracy z Polski do Unii Europejskiej, powinien mieć ustalone w umowie o pracę miejsce pracy w kraju, w którym ma wykonywać pracę. Trzeba mu również zapewnić warunki zatrudnienia nie gorsze niż w państwie, do którego został skierowany, m.in. w zakresie minimalnych okresów odpoczynku, minimalnego wymiaru urlopu wypoczynkowego czy minimalnych stawek wynagrodzenia.
Umowa o pracę zawarta z pracownicą tymczasową będącą w ciąży i mającą łączny co najmniej 2-miesięczny okres skierowania do wykonywania pracy tymczasowej przez daną agencję z mocy prawa przedłuża się do dnia porodu. W takim przypadku warunki wykonywania pracy przez pracownicę tymczasową na rzecz pracodawcy użytkownika pozostają bez zmian i obowiązują do dnia rozwiązania tej umowy - takie stanowisko
Zatrudniamy na czas nieokreślony pracownika młodocianego w celu przygotowania zawodowego. Naukę w szkole zakończył w czerwcu 2016 r. Do 31 sierpnia 2016 r. będzie przebywał na urlopie wypoczynkowym. Czy po tym urlopie umowa zawarta z pracownikiem ulegnie rozwiązaniu w związku z zakończeniem nauki zawodu?
Pracodawca delegujący pracowników do Polski musi im zapewnić warunki zatrudnienia nie mniej korzystne niż obowiązujące w naszym kraju. Ma też obowiązek wybrać swojego przedstawiciela, który będzie pośredniczył w kontaktach z PIP oraz będzie zobowiązany do przesyłania i otrzymywania dokumentów lub zawiadomień. To najważniejsze regulacje, jakie wprowadza od 18 czerwca 2016 r. ustawa o delegowaniu pracowników
Pracownicy samorządowi zatrudniani na podstawie umowy o pracę są wyłaniani w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru. Nabór jest przeprowadzany wyłącznie w stosunku do osób zatrudnianych na stanowiskach urzędniczych, w tym na kierowniczych stanowiskach urzędniczych.
Pracownicy zatrudnieni przy odśnieżaniu dachu mogą być dopuszczeni do pracy na wysokości tylko na podstawie orzeczenia lekarza medycyny pracy. Oprócz tego pracodawca powinien ich wyposażyć w odpowiednią odzież roboczą (np. hełmy, rękawice, buty z podeszwą antypoślizgową).