108 rad, jak uniknąć błędów w sp. z o.o i P.S.A.
Od 1 stycznia 2012 r. umowa spółki z o.o. będzie mogła być również zawarta z wykorzystaniem formularza udostępnionego w systemie teleinformatycznym. Sąd rejestrowy będzie miał jednodniowy termin na rozpoznanie wniosku o wpis spółki z ograniczoną odpowiedzialnością utworzonej z wykorzystaniem tego formularza. Takie m.in. zmiany przewiduje ustawa z 25 lutego 2011 r. o zmianie ustawy - Kodeks spółek handlowych
Wniosek o zwrot podatku od czynności cywilnoprawnych zapłaconego z tytułu zawarcia umowy spółki z o.o., która nie doszła do skutku, mogą złożyć wspólnicy niedoszłej spółki, którzy faktycznie zapłacili ten podatek - wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 26 października 2010 r. (sygn. akt III SA/Wa 758/10).
Czy zawarcie umowy spółki cywilnej oraz kolejne aneksy do tej umowy podlegają obowiązkowi zapłaty podatku pcc? Jeśli tak, to jakie konsekwencje grożą za niedopełnienie tego obowiązku? Umowę podpisaliśmy 1 października 2004 r.
Zgromadzenie wspólników spółki z o.o. podjęło uchwałę o umorzeniu części udziałów poprzez zmniejszenie kapitału zakładowego spółki. Powoduje to zmianę umowy spółki. Czy w związku z tym istnieje obowiązek uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych?
Prosimy o opinię, czy występuje obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych od pożyczki w kwocie 100 000 zł, udzielonej na okres 3 miesięcy o oprocentowaniu rynkowym (ok. 15% w skali roku) spółce przez wspólnika na działalność gospodarczą?
Umowa spółki stanowi szczególny rodzaj czynności cywilnoprawnej, podlegającej przepisom ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. Nr 86, poz. 959 ze zm.). Szczególny charakter tej umowy wynika przede wszystkim z faktu, że umowa spółki jest co do zasady czynnością prawną wielostronną, podczas gdy większość umów podlegających podatkowi to czynności dwustronne.
1 stycznia 2003 r. wejdą w życie zmiany do ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Nowela ta miała usunąć błędy legislacyjne zawarte w pierwotnym tekście i unormować zagadnienia, które wywoływały najwięcej wątpliwości. Jedną z ważniejszych zmian jest zwolnienie od podatku pożyczek udzielanych na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej.
Zasady dotyczące funkcjonowania spółek cywilnych zawarte są w Kodeksie cywilnym. Zgodnie z przepisem art. 860 tej ustawy przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności zaś przez wniesienie wkładów. Zawarcie umowy spółki, zgodnie z § 2 tego artykułu, powinno być stwierdzone pismem.