Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-12-06

Deklaracja PCC od umowy spółki

ZAGADNIENIA OGÓLNE
Ustawa z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. Nr 86, poz. 959 ze zm.) określa zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu. Wśród nich najbardziej zróżnicowana w stosunku do pozostałych jest umowa spółki. Ta odmienność przejawia się na wielu płaszczyznach, z których wskażę tylko najważniejsze.
• Umowa spółki jest z zasady umową wielostronną, podczas gdy pozostałe czynności podlegające podatkowi to umowy dwustronne.
• Przez pojęcie zmiany umowy spółki, oprócz zmian o charakterze formalnym skutkujących podwyższeniem podstawy opodatkowania, rozumie się także szereg innych czynności, jak choćby pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, wniesienie dopłat oraz oddanie spółce rzeczy do nieodpłatnego używania (art. 1 ust. 3 ustawy).
• W przypadku umowy spółki niejednolicie określony jest zakres podmiotowy podatku, bowiem w większości przypadków obowiązek podatkowy spoczywa na stronach dokonujących czynności (wspólnikach, akcjonariuszach), natomiast w niektórych - jak to ma miejsce w przypadku czynności polegającej na podwyższeniu kapitału zakładowego w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością i spółce akcyjnej - obowiązek podatkowy spoczywa na spółce, a nie na wspólnikach (art. 4).
• Odmiennie niż przy pozostałych czynnościach cywilnoprawnych, dla których określono w ustawie jednolitą (kwotową lub procentową) stawkę podatku, w przypadku umowy spółki przewiduje się regresywną skalę podatkową, czyli obciążenie podatkiem malejącym wraz ze wzrostem podstawy opodatkowania. Maksymalna stawka podatku wynosi 1 proc., minimalna - 0,1 proc. Według jednolitej 1-proc. stawki opodatkowana jest zawsze czynność polegająca na oddaniu spółce rzeczy i praw do nieodpłatnego używania (art. 7 ust. 1 pkt 9 lit. d).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00