Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-03-17

Dopłaty jako forma finansowania spółki z o.o.

Dopłaty jako forma finansowania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Dopłaty stanowią jedną z form finansowego wsparcia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Zapewniają one środki finansowe m.in. w przypadku niedysponowania przez spółkę wystarczającym kapitałem własnym, koniecznym do realizacji jej działań. Mogą służyć zasileniu finansowemu wymaganemu do prowadzenia działalności bieżącej czy inwestycyjnej, wyrównaniu braku płynności finansowej lub pokryciu strat bilansowych w kapitale zakładowym.

Wniesienie przez wspólników dopłat do spółki jako forma jej finansowego zasilenia wymaga zachowania zasad i procedur określonych w przepisach Kodeksu handlowego oraz odpowiednio Kodeksu spółek handlowych

1. Wymóg ten jest istotny dla uznania określonej formy finansowania za dopłaty nie tylko z prawnego punktu widzenia, lecz także z uwagi na ważne konsekwencje podatkowe. Często zdarzają się sytuacje, w których na skutek niezachowania przepisanych prawem zasad dopłaty takie mogą zostać uznane za specyficzną formę pożyczki.

Aspekty prawne

Należy zaznaczyć, iż dopłaty, jako instytucja prawa handlowego, są dodatkowymi wpłatami wspólników na rzecz spółki wynikającymi z umowy spółki oraz zarządzonymi przez zgromadzenie wspólników. Są one zatem wkładami (pieniężnymi) i – dopóki nie zostanie zarządzony ich zwrot – stanowią część majątku spółki. Nie powiększają one jednak udziałów wspólników w kapitale zakładowym spółki, a w konsekwencji nie zwiększają również samego kapitału zakładowego, będącego przecież sumą udziałów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00