Jak wdrożyć nowe przepisy o sygnalistach – procedura krok po kroku
Podmioty prowadzące działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych lub prowadzący księgi podatkowe znajdują się na liście jednostek obowiązanych do stosowania przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (tzw. ustawa o AML). Wiąże się to z szeregiem obowiązków, z których nie każde biuro zdaje sobie sprawę. W publikacji omawiamy wszystkie obowiązki obciążające
W dniu 24 czerwca 2024 r. w Dzienniku Ustaw opublikowana została ustawa z 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów, która implementuje do polskiego prawa unijną dyrektywę w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. Nowe przepisy zaczną obowiązywać już 25 września 2024 r.
Zdaniem resortu pracy pracodawcy powinni już przed wejściem w życie ustawy o ochronie sygnalistów podjąć działania zmierzające do wprowadzenia procedury zgłoszeń wewnętrznych. Takie stanowisko w tej sprawie otrzymaliśmy 11 lipca 2024 r. w odpowiedzi na pytanie redakcji. Jednak zdaniem ministerstwa system zgłoszeń wewnętrznych należy utworzyć do 1 stycznia 2025 r.
Sejm 14 czerwca 2024 r. ostatecznie uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. W związku z tym pracodawcy zatrudniający co najmniej 50 osób będą musieli wprowadzić procedury umożliwiające sygnalistom zgłaszanie naruszeń prawa.
Przedstawimy Państwu listę praktycznych procedur niezbędnych w codziennej pracy każdego kadrowego.
Pracodawca, który przeprowadza w zakładzie pracy zwolnienia grupowe, powinien zachować specjalną procedurę, zanim przystąpi do rozwiązywania umów o pracę.
Podmioty z tzw. sektora finansowego od 31 października 2021 r. muszą zapewnić większą ochronę tzw. sygnalistom, czyli osobom zgłaszającym popełnione w tych jednostkach nadużycia. Sygnalistami mogą być pracownicy lub inne osoby wykonujące czynności na rzecz instytucji finansowej.
Pracodawca, który zatrudnia co najmniej 20 osób, ma dodatkowe obowiązki. Musi wydać regulaminy pracy i wynagradzania, gdy zawnioskuje o to organizacja związkowa. Tak samo jest z obowiązkiem utworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. W przypadku przepisów o zwolnieniach grupowych dla konieczności ich stosowania wystarczy samo zatrudnianie co najmniej 20 pracowników.
Od 2010 r. prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Przez ostatnie 3 lata uzyskuję z niej jednak coraz niższe przychody. Słyszałem, że od nowego roku będzie można opłacać niższe składki ZUS z działalności. Czy to prawda i kto będzie miał taką możliwość?
Został opublikowany projekt nowej Ordynacji podatkowej. Już w 2020 r. ma ona zastąpić dotychczas obowiązującą ustawę. Zawarte w projektowanej ustawie regulacje mają służyć realizacji dwóch podstawowych celów, którymi są: ochrona praw podatnika w jego relacjach z organami podatkowymi oraz zwiększenie efektywności i skuteczności poboru podatków.
20 lipca 2011 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące dochodzenia nienależnie opłaconych składek na rzecz ZUS. Najważniejszą zmianą jest możliwość przerwania biegu przedawnienia należności, dotychczas zarezerwowana tylko dla ZUS, a niemożliwa do zastosowania przez płatników składek.
Prowadzę biuro rachunkowe. Jakie dokumenty należy stworzyć dla klientów mojego biura w związku z wprowadzeniem procedur o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu?
Po wakacjach chciałam skorzystać z Elektronicznego Urzędu Podawczego ZUS, aby przesłać wniosek o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek. Niestety, strona EUP nie otwiera się. Czy w ostatnim czasie nastąpiły jakieś zmiany, bo przed urlopem nie było z tą stroną żadnych problemów?
Przedsiębiorca może domagać się od ZUS wydania stanowiska w sprawie interpretacji przepisów dotyczących obowiązku składkowego. Aby interpretacja dawała płatnikowi ochronę przed skutkami działań w zakresie, w którym się do niej zastosuje, musi szczegółowo przedstawić stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe, którego ma dotyczyć interpretacja.
Niedawno odwiedziłam przedstawiciela Centrum Certyfikacji i odnowiłam swój certyfikat kwalifikowany na kolejne 2 lata. Certyfikat mam nagrany na karcie kryptograficznej. Co należy zrobić, aby przesyłać dokumenty z Płatnika do ZUS za pomocą odnowionego certyfikatu?
Od 1 lipca 2014 r. będą stosowane przepisy ułatwiające dostęp do ksiąg wieczystych przez Internet. Oznacza to, że Ministerstwo Sprawiedliwości ma umożliwić zainteresowanym uzyskaniem odpisów z księgi wieczystej składanie wniosków i otrzymywanie odpisów i zaświadczeń przez Internet. Taką zmianę wprowadziła ustawa z 24 maja 2013 r. o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece - Dz.U. z 2013 r.,
Wystąpiliśmy do ZUS o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie istnienia ewentualnej odpowiedzialności naszej spółki za zadłużenie składkowe przedsiębiorstwa, które zamierzamy przejąć. ZUS odmówił wydania interpretacji, powołując się na argumenty, które uważamy za bezpodstawne. Czy możemy coś zrobić, aby ZUS jednak udzielił interpretacji w naszej sprawie? Od zakresu odpowiedzialności za zadłużenie
Od 1 stycznia 2016 r. weszły w życie zmiany, które mają usprawniać system wydawania interpretacji podatkowych. W ich wyniku wprowadzono udogodnienia związane z opcją zastosowywania wniosku wspólnego przez strony tej samej transakcji. Ponadto płatnik nie otrzyma interpretacji indywidualnej, gdy jego zapytanie pokryje się z wydaną w tym zakresie interpretacją ogólną.