Jak organizacja może pomóc swoim pracownikom pozbyć się nałogu nikotynowego
Firma puszczana z dymkiem
Średnio około 30 proc. pracowników każdej firmy to nałogowi palacze tytoniu. W interesie zarządzających leży eliminowanie problemów, jakie z tego wynikają. Same zakazy i propagowanie niepalenia to za mało - należy bardziej konkretnie pomóc pracownikom, którzy chcą przestać palić. Sposobem pomocy w wychodzeniu z nałogu może być metoda Allena Carra, od lat stosowana przez pracodawców chcących wesprzeć pracowników w zerwaniu z nałogiem.
Kinga Balter
Autorka jest współwłaścicielką Kliniki Allena Carra w Polsce.
Kontakt:
kinga.balter@allen-carr.pl
Papierosy zawierają ponad 4 tys. szkodliwych dla zdrowia składników, a około 40 z nich przyczynia się do zachorowań na raka. Na całym świecie tytoń powoduje prawie 3,5 mln przedwczesnych zgonów rocznie. Co 8 sekund wskutek palenia papierosów umiera jedna osoba. Palenie zabija jednego na dwóch palaczy. Obliczono, że przeciętna 25-letnia osoba, która wypala 10 papierosów dziennie, skraca swoje życie o cztery i pół roku.
W teorii prawie wszyscy znają fatalne skutki palenia tytoniu. W praktyce - pomimo dramatycznych statystyk - palacze nadal palą. Palenie ma negatywne skutki nie tylko dla nich samych, dla ich zdrowia i życia. Równie ważne są skutki społeczno-ekonomiczne nałogu palenia.