Czy mały przedsiębiorca może się oddłużyć w ramach upadłości
Praktycznie każde rozporządzenie majątkiem w przypadku, gdy sytuacja finansowa podmiotu nie pozwala na spłatę wszystkich zobowiązań, może być postrzegane jako działanie na szkodę wierzycieli i może uszczuplić lub udaremnić ich zaspokojenie. Zatem do jakich działań ma prawo osoba zarządzająca spółką w trudnym okresie, by nie być pociągniętą do odpowiedzialności karnej?
Postanowienie o wszczęciu wtórnego postępowania upadłościowego wydane przez sąd upadłościowy zagraniczny wobec polskiego przedsiębiorcy będzie skutkować jego niewypłacalnością. Spowoduje to jednoczesne uruchomienie mechanizmu zaspokojenia roszczeń pracowników ze środków FGŚP. Dotychczas takie postanowienie nie było warunkiem niewypłacalności pracodawcy.
O świadczenia z FGŚP, w przypadku ich niezaspokojenia przez pracodawcę, będą mogli ubiegać się m.in. małżonek pracodawcy, jego dzieci własne czy rodzice, jeżeli z tytułu zatrudnienia podlegają u tego pracodawcy obowiązkowi ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Osoby te były dotychczas wyłączone z tej ochrony. Ponadto pracownicy niewypłacalnego pracodawcy będą uprawnieni do wnioskowania o wypłatę ekwiwalentu
Pracodawcy, którzy doświadczają trudności w utrzymaniu płynności finansowej, mają do dyspozycji pewien wachlarz działań, których podjęcie może pomóc w poprawie sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstwa.
Sposób zakończenia działalności gospodarczej zależy od formy jej prowadzenia. Różne mogą być także powody decyzji o zakończeniu działalności - może to być np. likwidacja czy też upadłość firmy. Przez likwidację pracodawcy, zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego, należy rozumieć całkowite, stałe, faktyczne unieruchomienie zakładu pracy (pracodawcy) jako całości. Istotny w rozumieniu tego pojęcia jest