Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2010-12-07

Likwidacja firmy w prawie pracy

Sposób zakończenia działalności gospodarczej zależy od formy jej prowadzenia. Różne mogą być także powody decyzji o zakończeniu działalności - może to być np. likwidacja czy też upadłość firmy. Przez likwidację pracodawcy, zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego, należy rozumieć całkowite, stałe, faktyczne unieruchomienie zakładu pracy (pracodawcy) jako całości. Istotny w rozumieniu tego pojęcia jest fakt, że likwidacji podlega cały pracodawca. Nie można uznać za likwidację pracodawcy zlikwidowanie jedynie pewnej jednostki organizacyjnej (wydziału, oddziału) lub też likwidacji poszczególnych stanowisk pracy. Upadłość ogłasza się w stosunku do dłużnika, który stał się niewypłacalny. Upadłość jako taka nie zawsze oznacza likwidację firmy. Daje bowiem możliwość ułożenia się z wierzycielami, przeprowadzenia restrukturyzacji firmy, w tym pozbycia się zbędnych kosztów. Zaprzestanie prowadzenia firmy oznacza likwidację stanowisk pracy i wymaga wypowiedzenia pracownikom umów o pracę. Definitywne zakończenie działalności pracodawcy, jego upadłość (likwidacyjna) lub likwidacja dają możliwość zwolnienia także pracowników szczególnie chronionych w stosunkach pracy. Przepisy prawa pracy starają się ograniczać negatywne skutki takich zdarzeń i stworzyć możliwość pomocy osobom tracącym z tego powodu pracę.

Stan prawny na 30 listopada 2010 r.

MICHAŁ CULEPA, ALEKSANDER P. KUŹNIAR, MARTA ZIELIŃSKA

Opracował PRZEMYSŁAW MAŃKO

WYŚLIJ PYTANIE

pgp@infor.pl

Celem "Poradnika" jest udzielenie pomocy i praktycznych wskazówek pracodawcom, którzy kończą swoją działalność. Opracowanie będzie także przydatne pracownikom zatrudnionym u takich pracodawców.

Likwidacja pracodawcy

Likwidacja firmy w istotny sposób wpływa na status prawny pracowników. W takich sytuacjach wyłączona jest przede wszystkim ogólna i szczególna ochrona przed zwolnieniem. Jednak sam fakt likwidacji nie powoduje automatycznego wygaśnięcia stosunku pracy. Konieczne jest dokonanie wypowiedzenia lub rozwiązanie umowy za porozumieniem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00