Zbieg tytułów do ubezpieczeń z ZUS pracownika zatrudnionego na zlecenie w OPS
TSUE w niedawnym wyroku stwierdził, że instytucja wydająca A1 może je wycofać z urzędu bez konsultacji ze swoimi odpowiednikami w innych krajach. To ważna informacja dla pracodawców delegujących pracowników za granicę
W pierwszej części opracowania przedstawione zostały ogólne zasady finansowania składek na ubezpieczenia społeczne oraz sposób opłacania składek osób niepełnosprawnych u pracodawcy zatrudniającego mniej niż 25 osób.
Kontroli podlegają również kwestie związane z opłacaniem składek na Fundusz Pracy oraz z prowadzeniem pośrednictwa pracy.
Mało kto zdaje sobie sprawę z wpływu kapitału początkowego na wysokość przyszłej emerytury. Większość spośród nas nie ma też świadomości, że czynny udział w rozpoczętej niedawno akcji ustalania uprawnień do kapitału i obliczenia jego wysokości może znacząco zaważyć na kwocie przyszłej emerytury.
Obecnie niemal każda firma może znaleźć się w trudnej sytuacji, z postawieniem w stan upadłości włącznie. Zgodnie z art. 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z 24 października 1934 r. - Prawo upadłościowe (j.t. Dz.U. z 1991 r. Nr 118, poz. 512 ze zm.) przedsiębiorca, który zaprzestał płacenia długów, będzie uznany za upadłego.
Co dla płatnika składek oznacza kontrola, jak często może spodziewać się w swojej firmie inspektorów kontroli ZUS, czym będą się interesowali, jakie mają uprawnienia - na te i inne pytania dotyczące tego tematu odpowiemy w cyklu artykułów o kontroli ZUS.
Emeryt lub rencista prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą nie musi obawiać się zmniejszenia swojego świadczenia, jeżeli zadeklaruje najniższą podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, tj. 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale.
W drugiej części opracowania „Dział kadr w firmie” przedstawiamy zasady prowadzenia dokumentacji dotyczącej przebiegu zatrudnienia danego pracownika u pracodawcy oraz dokumentów niezbędnych w kontaktach z ZUS. Zamieszczone zostały informacje o zasadach, trybie i sposobach dokumentowania czasu pracy, pracy w nadgodzinach, udzielania i wykorzystywania urlopów wypoczynkowych, zmian warunków pracy i wynagradzania
Jak powinien postępować płatnik składek w zakresie kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy?
Jakie podmioty są zobowiązane do wypłaty świadczeń w razie choroby i macierzyństwa? Kiedy wypłaca je pracodawca, a kiedy ZUS?
Nieopłacanie przez pracodawcę składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne swoich pracowników może skutkować powstaniem wymiernych kosztów. Zgodnie z przepisami ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych za niewywiązanie się z obowiązków w zakresie ubezpieczeń mogą zostać zastosowane w stosunku do płatników składek (pracodawców) różnorakie sankcje.
Na płatniku ciąży wiele obowiązków związanych z prawidłowym naliczaniem i odprowadzaniem składek. Prawidłowość ich wykonywania jest weryfikowana podczas przeprowadzanej przez ZUS kontroli. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości stosowane są sankcje.
Rozliczanie składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, zgłaszanie do ubezpieczenia, składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych - z pytaniami dotyczącymi tych kwestii zwracają się nasi Czytelnicy do ZUS. W „Serwisie PP” wyjaśniamy te problemy.
Opracowanie dotyczy tych osób niepełnosprawnych, które są zatrudnione u pracodawców zatrudniających mniej niż 25 osób i które zostały zaliczone do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności oraz niepełnosprawnych zatrudnionych w zakładach pracy chronionej i aktywizacji zawodowej.
Zwolnienia lekarskie bardzo często uzasadniają nieobecność pracownika w pracy. Są sytuacje, kiedy prawidłowość wystawienia lub wykorzystania zwolnienia budzi wątpliwości. Wówczas pracodawca może dokonać czynności kontrolnych.
Od 18 września 2001 r. obowiązek przekazywania do ZUS dokumentów ubezpieczeniowych (zgłoszeniowych, rozliczeniowych oraz ich korekt) w formie elektronicznej dotyczy wszystkich płatników rozliczających składki za co najmniej 21 ubezpieczonych.