Zmiany we wzorze świadectwa pracy
Przepisy prawa pracy narzucają stronom stosunku pracy odpowiednie okresy wypowiedzenia umów o pracę, które są uzależnione od długości zatrudnienia pracownika u określonego pracodawcy. Pojawiają się jednak pytania, czy wolą stron stosunku pracy można zmieniać długość okresów wypowiedzenia, czy jest to skutecznie i co dzieje się w przypadku zastosowania innych okresów niż przewidziane w Kodeksie pracy
Wynagrodzenie może być wypłacane częściej niż raz w miesiącu, np. co tydzień. W tej sytuacji rozliczenia z ZUS należy przeprowadzić w terminach ustalonych do rozliczania składek, a nie w odstępach tygodniowych.
Pracodawca nie może samodzielnie decydować o tym, jakie informacje znajdą się w świadectwie pracy. Jest natomiast zobowiązany do sporządzenia tego dokumentu zgodnie ze wskazówkami wynikającymi z rozporządzenia o świadectwie pracy.
Przesyłka za zwrotnym potwierdzeniem odbioru daje pewność, że pismo zawierające oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę dotarło do pracownika, a tym samym pracownik mógł zapoznać się z jego treścią.
Nasza firma zatrudnia pracowników na umowy na okres próbny wynoszący 6 miesięcy. Czy jest to praktyka zgodna z prawem? - pyta Czytelnik z Lubartowa.
Pracownik do 31 marca 2010 r. jest w okresie wypowiedzenia. Obecnie przebywa na zwolnieniu lekarskim, które potrwa do 18 kwietnia. Kiedy mam wystawić świadectwo pracy? - pyta Czytelniczka z Kraśnika.
● nawiązanie umowy o pracę ● kary porządkowe ● okresy zasiłkowe ● przedawnienie roszczeń W Kodeksie pracy i innych przepisach regulujących stosunek pracy znajduje się wiele obowiązków, które należy wykonać w określonym czasie, i uprawnień, które przysługują zarówno pracownikowi, jak i pracodawcy przez wyznaczony okres. Aby prawidłowo wykonywać swoje obowiązki lub korzystać z uprawnień, należy wiedzieć
Ponad miesiąc temu w związku z rozwiązaniem stosunku pracy mój były pracodawca wydał mi świadectwo pracy. Ostatnio znalazłem zatrudnienie w nowej firmie, ale w kadrach poinformowano mnie o nieścisłościach w świadectwie. Poproszono mnie, abym wystąpił o jego sprostowanie. Czy dotychczasowy przełożony ma obowiązek sprostowania świadectwa? W kadrach wspomniano, że mogę mieć problem, bo obowiązuje tu jakiś
Wręczyłem 31 stycznia 2008 r. pracownicy pismo wypowiadające umowę o pracę. Jednak pracownica odmówiła jego przyjęcia i podpisania, twierdząc, że okres wypowiedzenia jest nieprawidłowy. Czy pracownik może odmówić przyjęcia pisma pracodawcy wypowiadającego umowę o pracę? - pyta Czytelnik z Łukowa.