Poradnia samorządowa
Miasto ogłosiło przetarg na sprzedaż nieruchomości. Zgodnie z ogłoszeniem warunkiem udziału w przetargu jest wpłata wadium o wartości 10 proc. ceny wywoławczej, co w praktyce oznacza kwotę ok. 20 tys. zł. To jest znaczna suma dla naszej spółki. Tymczasem mamy roszczenie wobec miasta z innych umów w sprawie zamówień publicznych, m.in. wciąż na kontach urzędu są gwarancje należytego wykonania umowy.
System zamówień publicznych podlega ciągłym zmianom. 20 października 2003 r. weszła w życie kolejna nowelizacja ustawy o zamówieniach publicznych. Jest ona istotna zarówno z punktu widzenia funkcjonowania finansów państwa, jak i interesów wykonawców i dostawców. Osoby mające do czynienia z zamówieniami publicznymi muszą stale uaktualniać swą wiedzę i na bieżąco dostosowywać ją do niestabilnego prawa
Określenie w treści oferty wykonawcy błędnej stawki VAT oraz obliczenie, na podstawie tej stawki, podatku VAT jako składnika ceny brutto stanowi błąd w obliczeniu ceny i jest podstawą do odrzucenia oferty - uchwała Sądu Najwyższego z 20 października 2011 r. (sygn. akt IIICZP 52/11, III CZP 53/11).
Ustawa zmieniająca z 9 kwietnia 2015 r. wprowadza również zmiany w ustawie - Prawo zamówień publicznych. Określa, od jakiej kwoty ma być naliczany VAT, gdy podatnikiem będzie nabywca, oraz wskazuje nowe obowiązki informacyjne dla sprzedawców.
Ogłosiliśmy przetarg, w którym jednym z kryteriów był termin realizacji. Po ogłoszeniu specyfikacji przetargu uznaliśmy jednak, że kryterium terminu realizacji nie ma dla nas już tak dużego znaczenia. Jakie są zasady zmiany specyfikacji?
Braliśmy udział w przetargu, w którym w wyniku uwzględnienia protestu zmieniły się wyniki, a nasza oferta została odrzucona. Ponieważ kolejnym etapem odwoławczym jest wniesienie odwołania, nosimy się z takim zamiarem. Jak powinniśmy to skutecznie zrobić?