comment
Porada
Data publikacji: 2003-12-30
Problemy ze stosowaniem ustawy o zamówieniach publicznych
Udokumentowanie publikacji
Czy zamawiający ma obowiązek dokumentować w formie pisemnej publikację ogłoszenia o przetargu na swojej stronie internetowej? Jeśli taki obowiązek istnieje, to z jakich przepisów on wynika i z czego powinna się składać taka dokumentacja? - Stanisław P. z Krakowa.
Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o zamówieniach publicznych, zamawiający zaprasza do udziału w przetargu nieograniczonym, zamieszczając ogłoszenie w miejscu publicznie dostępnym w swojej siedzibie, na stronie internetowej oraz za pośrednictwem Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych w Biuletynie Zamówień Publicznych.
Jeżeli wartość zamówienia nie przekracza wyrażonej w złotych kwoty 30 000 euro, ogłoszenie zamieszczane jest w siedzibie zamawiającego, w miejscu publicznie dostępnym oraz na stronie internetowej co najmniej na 7 dni przed upływem terminu składania ofert. Jak stanowi art. 29 ust. 3 ustawy o zamówieniach publicznych, jeśli wartość przedmiotu zamówienia przekracza wskazaną kwotę (30 000 euro), ogłoszenie powinno być zamieszczone w siedzibie oraz na stronie internetowej od dnia publikacji ogłoszenia w Biuletynie Zamówień Publicznych do dnia składania ofert. Przepis ten ma zastosowanie do trybów przetargowych (przetargu nieograniczonego, ograniczonego i dwustopniowego), do tych trybów odnosi się zatem obowiązek publikacji ogłoszenia na stronie internetowej.
Samo ogłoszenie powinno zawierać najistotniejsze informacje dotyczące postępowania, które publikuje się w Biuletynie Zamówień Publicznych. Ustawodawca nie przewidział obowiązku publikacji ogłoszenia na stronie internetowej dla pozostałych trybów - negocjacji z zachowaniem konkurencji, zapytania o cenę, zamówienia z wolnej ręki. Jedyny obowiązkowy sposób dokumentowania publikacji ogłoszenia na stronie internetowej zawarty jest w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie wzoru protokołu postępowania o zamówienie publiczne oraz dodatkowych wymagań, którym musi odpowiadać protokół.
Pozostało 93% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu