Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2002-08-08 do 2004-03-02
Wersja archiwalna od 2002-08-08 do 2004-03-02
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH l ADMINISTRACJI
z dnia 16 lipca 2002 r.
w sprawie zabezpieczenia należytego wykonania umowy o zamówienie publiczne
Na podstawie art. 75 ust. 7 ustawy z dnia 10 czerwca 1994 r. o zamówieniach publicznych (Dz. U. z 2002 r. Nr 72, poz. 664 i Nr 113, poz. 984) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zakres regulacji] Rozporządzenie określa rodzaje oraz wartość zamówień, co do których konieczne jest zabezpieczenie należytego wykonania umowy, wysokość zabezpieczenia oraz sposób jego wnoszenia i zwrotu.
§ 2.[Zabezpieczenie należytego wykonania umowy] Zamawiający żąda od wykonawcy zabezpieczenia należytego wykonania umowy, zwanego dalej „zabezpieczeniem”, jeżeli wartość robót budowlanych lub usług będących przedmiotem zamówienia publicznego przekracza równowartość w złotych kwoty 30 000 euro.
§ 3.[Wysokość zabezpieczenia] 1. Wysokość zabezpieczenia, jakiego zamawiający żąda od wykonawcy zamówienia, ustala się w stosunku procentowym do ceny ofertowej.
2. Jeżeli przedmiotem zamówienia są usługi, zabezpieczenie ustala się w wysokości od 3% do 5% ceny ofertowej.
3. Jeżeli przedmiotem zamówienia są roboty budowlane o wartości przekraczającej równowartość w złotych kwoty 130 000 euro, zabezpieczenie ustala się w wysokości od 3% do 5% ceny ofertowej.
4. Jeżeli przedmiotem zamówienia są roboty budowlane o wartości nieprzekraczającej równowartości w złotych kwoty 130 000 euro, zabezpieczenie ustala się w wysokości od 5% do 10% ceny ofertowej.
§ 4.[Forma zabezpieczenia] 1. Zabezpieczenie może być wniesione w jednej lub kilku formach, o których mowa w art. 75 ust. 3 ustawy z dnia 10 czerwca 1994 r. o zamówieniach publicznych, zwanej dalej „ustawą”.
2. Zamawiający może, na wniosek wykonawcy, wyrazić zgodę na zmianę formy wniesionego zabezpieczenia. Zmiana formy zabezpieczenia dokonywana jest w sposób zachowujący ciągłość zabezpieczenia i nie może powodować zmniejszenia jego wysokości.
§ 5.[Zabezpieczenie pieniężne] Zabezpieczenie wnoszone w pieniądzu, z zastrzeżeniem § 6, wykonawca wpłaca na rachunek bankowy wskazany przez zamawiającego.
§ 6.[Szczególne zabezpieczenie pieniężne] 1. Gdy cena ofertowa przekracza równowartość w złotych kwoty 130 000 euro, a okres realizacji zamówienia jest dłuższy niż rok, zabezpieczenie wnoszone w pieniądzu może być za zgodą zamawiającego tworzone poprzez potrącenia z faktur za częściowo wykonane usługi lub roboty budowlane.
2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, w dniu zawarcia umowy wykonawca wnosi w sposób ustalony w § 5:
1) co najmniej 30% kwoty zabezpieczenia, gdy przedmiotem zamówienia są roboty budowlane,
2) co najmniej 10% kwoty zabezpieczenia, gdy przedmiotem zamówienia są usługi.
3. Zamawiający wpłaca kwoty potrącane z faktur na rachunek bankowy w tym samym dniu, w którym dokonuje zapłaty faktury.
4. Wniesienie pełnej wysokości zabezpieczenia nie może nastąpić później niż w ciągu roku od dnia zawarcia umowy.
§ 7.[Zwrot zabezpieczenia] 1. Zamawiający, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, zwraca zabezpieczenie zgodnie z art. 75 ust. 6 ustawy, w terminie:
1) 14 dni od dnia uznania należytego wykonania usługi,
2) 30 dni od dnia przekazania przez wykonawcę robót budowlanych i przyjęcia ich przez zamawiającego jako należycie wykonanych.
2. Na zabezpieczenie roszczeń z tytułu rękojmi za wady przedmiotu zamówienia pozostać może kwota ustalona przez strony w umowie, nie wyższa niż 30% wysokości zabezpieczenia, ustalonego zgodnie z § 3 ust. 2-4.
3. Kwota, o której mowa w ust. 2, zwracana jest najpóźniej w 14 dniu po upływie terminu rękojmi.
§ 8.[Zwrot oryginału dokumentu potwierdzającego wniesienie zabezpieczenia] 1. Zamawiający na żądanie wnoszącego zabezpieczenie zwraca oryginał dokumentu potwierdzającego wniesienie zabezpieczenia w innej formie niż pieniężna, pozostawiając w dokumentacji jego kopię poświadczoną za zgodność z oryginałem.
2. Wydanie oryginału dokumentu następuje po upływie okresu, na jaki wniesione zostało zabezpieczenie.
§ 9.[Stosowanie dotychczasowych przepisów] Do postępowań wszczętych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe.
§ 10.[Wejście w życie] [1] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji: K. Janik
[1] Rozporządzenie wchodzi w życie 8 sierpnia 2002 r.