PDOP. Udzielenie spółce kapitałowej nieodpłatnego poręczenia jest nieodpłatnym świadczeniem
Interpretacja ogólna Ministra Finansów z 27 kwietnia 2012 r., nr DD5/033/2/DZQ/2012/DD-134
Interpretacja ogólna Ministra Finansów z 27 kwietnia 2012 r., nr DD5/033/2/DZQ/2012/DD-134
Funkcjonowanie przedsiębiorstw w warunkach gospodarki rynkowej jest procesem nieustannych zmian, których celem jest co najmniej stabilna pozycja na rynku oraz dodatni rachunek ekonomiczny. Wraz z rozwojem firmy zmiany te mogą objąć również formę prawną prowadzonej działalności gospodarczej. W związku ze wzrostem skali przedsiębiorstwa działalność prowadzona początkowo np. w formie jednoosobowej firmy
Nasza spółka jest płatnikiem zasiłków. Od 1 czerwca 2011 r. powołaliśmy nową spółkę i zatrudniamy w niej dwóch pracowników. Zatrudnienie na tym poziomie nie uległo zmianie w czerwcu. Właścicielem obydwu spółek jest ta sama osoba. Czy spółka powołana od 1 czerwca br. powinna wypłacać w imieniu ZUS świadczenia chorobowe swoim pracownikom?
Pracownicy stają się właścicielami spółki pracowniczej i mają decydujący głos w sprawach związanych z jej działalnością, ale jednocześnie przenoszą oni na siebie ryzyko związane z jej funkcjonowaniem.
Czy osoba, która prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, a zarazem jest członkiem rady nadzorczej w spółce z o.o., podlega ubezpieczeniom społecznemu i zdrowotnemu?
Jestem wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Rok 1998 moja spółka zakończyła zyskiem netto w wysokości 100 000 zł, z czego połowa została uchwałą zgromadzenia wspólników z kwietnia 1999 r. przeznaczona jako dywidenda do podziału, po 10 000 zł każdemu wspólnikowi. Z uwagi na przejściowe trudności związane ze zmianą władz spółki dywidenda została faktycznie wypłacona dopiero po roku, konkretnie