SPÓŁKA PRACOWNICZA
Pracownicy stają się właścicielami spółki pracowniczej i mają decydujący głos w sprawach związanych z jej działalnością, ale jednocześnie przenoszą oni na siebie ryzyko związane z jej funkcjonowaniem.
Krzysztof Czerwiński
Spółka pracownicza jest obecna nie tylko na rynku, ale i w przestrzeni medialnej. Czym jest, jakie problemy wiążą się z jej funkcjonowaniem i dlaczego nie stała się ona jeszcze bardziej popularna? Na te pytania odpowiemy poniżej.
Czym jest spółka pracownicza
Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, trudno jest ściśle zdefiniować pojęcie spółki pracowniczej. Najczęściej za spółkę pracowniczą uważa się spółkę, w której kontrolny pakiet akcji (udziałów) znajduje się we władaniu pracowników danej spółki. Co ważne, spółka pracownicza musi mieć formę spółki kapitałowej, a więc akcyjnej lub z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka pracownicza jako taka nie jest jednak odrębnym rodzajem spółki - jest ona niejako "wtłoczona" w regulacje Kodeksu spółek handlowych. Z prawnego punktu widzenia może to być przyczyną dość poważnych problemów.