Czy nagroda jubileuszowa wypłacona przed upływem 5 lat może być zwolniona ze składek
Nadpłata składek ZUS jest z urzędu zaliczana na poczet zaległych, bieżących lub przyszłych należności. W niektórych okolicznościach składki mogą zostać zwrócone płatnikowi w formie pieniężnej - taki zwrot następuje jednak zawsze wyłącznie na wniosek płatnika. ZUS ma bezwzględny obowiązek zawiadomienia płatnika o kwocie nadpłaty na jego koncie - z wyjątkiem nadpłaconych należności nieprzekraczających
Gromadzone przez pracowników napiwki, przechowywane w depozycie pracodawcy i wypłacane upoważnionym pracownikom na podstawie rejestru napiwków, stanowią podstawę obliczania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne wraz z innymi przychodami ze stosunku pracy (wyrok Sądu Najwyższego z 13 września 2018 r., II UK 343/17).
PROBLEM Prowadzimy firmę w formie spółki cywilnej i zamierzamy wprowadzić zwyczaj, który będzie polegał na wręczaniu okolicznościowych pucharów pracownikom, wyróżniającym się w danym roku zaangażowaniem i efektywnością. Puchary te będą kupowane ze środków obrotowych. Czy wartość tego typu świadczenia rzeczowego będzie stanowić przysporzenie majątkowe podlegające opodatkowaniu i oskładkowaniu?
Zgodnie z zapisami znajdującymi się w regulaminie zakładu pracodawca wypłaca zwalnianym pracownikom nagrody jubileuszowe. Przy czym w większości przypadków nagrody te są wypłacane przed upływem 5 lat od nabycia poprzednich nagród. Czy nagrody jubileuszowe można potraktować jak rekompensatę wypłacaną pracownikom, z którymi następuje rozwiązanie stosunku pracy, i nie odprowadzać od nich składek?
12 czerwca br. w siedzibie naszej redakcji odbył się dyżur telefoniczny. Na Państwa pytania z zakresu ubezpieczenia zdrowotnego odpowiadała Magdalena Jabłońska - specjalista z ZUS. Poniżej prezentujemy wybrane zagadnienia, które najczęściej pojawiały się w pytaniach do eksperta.
Proszę o podanie, jaka jest podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne zgodnie z nowymi przepisami o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym dla osób prowadzących pozarolniczą działalność i osób z nimi współpracujących?
23 stycznia Sejm RP uchwalił ustawę o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia, ogłoszoną w Dzienniku Ustaw Nr 45, poz. 391, zwaną dalej ustawą o NFZ. Po wejściu w życie ustawy o NFZ - zgodnie z art. 222 - straciły moc przepisy ustawy z 6 lutego 1997 r. o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym (Dz.U. Nr 28, poz. 153 ze zm.). Według nowych regulacji prawnych główne zasady, na których oparte
Od 1 kwietnia 2003 r. obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu podlegają członkowie rady nadzorczej, jeżeli pobierają z tego tytułu świadczenia pieniężne.
Z okazji jubileuszu firmy zamierzamy wypłacić pracownikom wysokie nagrody pieniężne. Czy takie nagrody można wyłączyć z oskładkowania np. jako dodatkowe świadczenia niemające charakteru deputatu przyznawane na podstawie przepisów szczególnych?
PROBLEM Pracodawca wypłacił w marcu 2018 r. wszystkim pracownikom nagrodę pieniężną. Nagroda została przyznana przez pracodawcę z własnej inicjatywy i sfinansowana ze środków obrotowych. Jest to nagroda o charakterze czysto uznaniowym, nieprzewidziana w żadnych obowiązujących u pracodawcy przepisach o wynagradzaniu, nie są określone wymagania i kryteria jej przyznawania, nie można określić, za jaki
Jednym z przykładów świadczenia na rzecz pracownika jest udostępnienie mu lokalu mieszkalnego nieodpłatnie lub za częściową odpłatnością. Najczęściej takie świadczenie jest przeznaczone dla tych pracowników, którzy na stałe nie mieszkają w miejscowości, w której położony jest zakład pracy, a codzienne dojazdy byłyby zbyt uciążliwe lub w ogóle niemożliwe. Takie świadczenie jako przychód podlega szczególnej
PROBLEM Nasza pracownica odeszła na emeryturę 27 listopada 2017 r. W grudniu nasze kadry otrzymały informację, że mamy jej naliczyć i wypłacić „nagrodę pożegnalną” w kwocie 8500 zł. Czy od takiej nagrody trzeba rozliczyć składki ZUS? Jeżeli tak - jak wykazać ją w dokumentacji?