comment
Artykuł
Data publikacji: 2018-06-30
Ubezpieczenie zdrowotne - nowe regulacje
23 stycznia Sejm RP uchwalił ustawę o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia, ogłoszoną w Dzienniku Ustaw Nr 45, poz. 391, zwaną dalej ustawą o NFZ. Po wejściu w życie ustawy o NFZ - zgodnie z art. 222 - straciły moc przepisy ustawy z 6 lutego 1997 r. o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym (Dz.U. Nr 28, poz. 153 ze zm.). Według nowych regulacji prawnych główne zasady, na których oparte jest ubezpieczenie zdrowotne, to „solidarność społeczna, równość oraz wolny wybór”.
Zgodnie z projektem rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie przyporządkowania do oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia ubezpieczonych, zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego przed dniem wejścia w życie ustawy o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia, dane o osobach ubezpieczonych wcześniej w kasach chorych będą przekazywane do oddziału wojewódzkiego, w który przekształci się dotychczasowa regionalna kasa chorych. Na podstawie rozporządzenia w sprawie przyporządkowania do oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia ubezpieczonych zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego przed wejściem w życie ustawy o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia dane członków Branżowej Kasy Chorych dla Służb Mundurowych przekazywane będą oddziałom wojewódzkim NFZ właściwym ze względu na miejsce zamieszkania ubezpieczonego. Miejscem zamieszkania jest miejsce zameldowania na pobyt stały, w przypadku jego braku - adres zamieszkania. Przy braku jakichkolwiek danych o miejscu zamieszkania ZUS lub KRUS powinny to ustalić przez Departament Rejestrów Państwowych MSWiA. Nie będzie zatem potrzeby ponownego rejestrowania ubezpieczonych.
ZASADY PODLEGANIA UBEZPIECZENIU ZDROWOTNEMU
Zgodnie z art. 6 ubezpieczonymi - w rozumieniu ustawy - są dwie grupy osób:
- posiadające obywatelstwo polskie i zamieszkujące na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- cudzoziemcy przebywający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie wizy uprawniającej do podjęcia pracy, zezwolenia na osiedlenie się lub zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony.
Pozostało 96% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka