Temat na życzenie. Korekta dokumentacji VAT przy sprzedaży krajowej
Termin rozliczenia faktury korygującej przez sprzedawcę jest uzależniony od tego, kiedy uzyska potwierdzenie jej odbioru przez nabywcę. Jest to zasada, od której istnieją liczne wyjątki. Gdy potwierdzenie nie jest konieczne, termin rozliczenia jest uzależniony od tego, kiedy powstała przyczyna wystawienia takiej faktury.
Gdy zarówno dostawca, jak i nabywca towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy są podatnikami VAT czynnymi, zasadniczo taka dostawa jest objęta odwrotnym obciążeniem. Problem z rozliczeniem powstaje wówczas, gdy nabywcą jest np. jednostka samorządu lub towary są przekazywane nieodpłatnie.
W związku z procedurą odwrotnego obciążenia podatnicy nabywający tego rodzaju towary mają wątpliwości co do rozliczeń VAT od tych towarów, w przypadku gdy są one zużywane na potrzeby firmy. Rozwiązania tych problemów przedstawiamy w odpowiedziach na pytania.
Nabyliśmy od czeskiej firmy towary. Dostawca wystawił nam za nie fakturę. Zleciliśmy polskiej firmie ich przywóz. Czech miał zostać obciążony przez tę firmę, bo to on miał pokrywać koszty transportu. Jednak polska firma obciążyła nas, a my wystawiliśmy refakturę na Czecha. Czy mamy zwiększyć podstawę opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru czy rozliczyć jako sprzedaż usług poza terytorium
Podatnik nie straci prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktury otrzymanej od kontrahenta z tytułu nabycia towarów i usług, a także dokumentującej dokonanie całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru czy usługi, w której treści wpisano adres jego oddziału bez adresu jego siedziby. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 15 stycznia 2015 r. (sygn.
W związku ze sprzedażą samochodów, przy nabyciu których przysługiwało ograniczone prawo do odliczenia VAT (60% podatku naliczonego, nie więcej niż 6000 zł), będących środkami trwałymi, korekty należy dokonać, gdy nie minął okres korekty liczony począwszy od miesiąca, w którym oddano pojazd do używania jako środek trwały. Tak wynika z pisma Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 2 grudnia 2014 r.
Jeśli towar przechowuje sprzedawca, a nabywca nie może nim swobodnie dysponować, to w chwili zawarcia umowy nie dochodzi do dostawy towarów. Tak wynika z orzeczenia WSA w Łodzi z 15 października 2014 r. (sygn. akt I SA/Łd 685/14), którego fragment przedstawiamy poniżej.
Całość kompleksowego świadczenia należy dokumentować jedną fakturą, w której w części przeznaczonej na wskazanie nazwy towaru lub usługi powinna znaleźć się wyłącznie nazwa towaru, z zaznaczeniem, że jest to towar objęty "odwrotnym obciążeniem". W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 13 stycznia 2015 r. (sygn. IBPP1/443-1022/14/DK) czytamy:
Usługi ciągłe i okresowe należy uznać za wykonane z końcem każdego okresu, do którego odnoszą się płatności lub rozliczenia. Artykuł 19a ust. 3 ustawy nie ma zastosowania tylko do usług ciągłych. Rozstrzygająca jest wola kontrahentów, którzy umówili się na rozliczenie w okresach rozliczeniowych. Ustalenie okresu rozliczeniowego zależy od stron umowy. Przepisy ustawy o VAT nie zdefiniowały okresu rozliczeniowego
O momencie wykonania usługi budowlanej decyduje jej faktyczne wykonanie, a nie data podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego. Brak tego protokołu w chwili wykonania usługi budowlanej nie świadczy o tym, że nie doszło (w ogóle lub w konkretnej dacie) do wykonania czynności. Tak uznał WSA w Krakowie w wyroku z 2 grudnia 2014 r. (sygn. akt I SA/Kr 1665/14), którego fragment przedstawiamy poniżej.