MEN zapowiada zmiany w kształceniu fachowców
PROBLEM Od 1 listopada planowane jest zatrudnienie w szkole podstawowej psychologa w wymiarze 12/22 etatu. Wcześniej nie można było znaleźć kandydata. To osoba posiadająca przygotowanie pedagogiczne i kwalifikacje. Nie ma stopnia awansu zawodowego. Od 1 września jest zatrudniona w innej szkole, w której rozpoczęła przygotowanie do zawodu i został jej przydzielony mentor. Na jak długo powinno się zatrudnić
PROBLEM Czy należy wypłacić jednorazowe świadczenie na strat nauczycielowi, który zostanie zatrudniony od 1.10 2022 r. do 23.06.2023 r. w wymiarze 9,5/18 jako nauczyciel początkujący?. Nauczyciel pracuje na uczelni 4 lata, posiada tytuł doktora, ale nie przepracował wymaganego okresu pięcioletniego pracy na uczelni niezbędnego do zatrudnienia przez szkolę jako nauczyciela ze stopniem mianowanym.
PROBLEM Czy nauczyciel początkujący, bez stopnia awansu zawodowego, kwalifikuje się do wypłaty dodatku na start (rozpoczyna awans zawodowy od 1.09.2022 r.), jeżeli wcześniej wykonywał inny zawód i pracował poza szkołą?
PROBLEM Jakiemu nauczycielowi należy się świadczenie na start 1000zł od 1.09.2022 r.? Jakie są warunki otrzymania niniejszego świadczenia? Co w przypadku gdy nauczyciel ma licencjat, ale nie ma przygotowania pedagogicznego ? Czy może otrzymać, gdy umowa jest zawarta na czas zastępstwa?
PROBLEM Czy wskazanym nauczycielom odbywającym przygotowanie do zawodu należy się świadczenie na start: 1. nauczyciel magister bez przygotowania pedagogicznego zatrudniony w wymiarze 11/22 etatu, 2. nauczyciel magister z przygotowaniem pedagogicznym zatrudniony w wymiarze pełen etat na zastępstwo, wcześniej pracował w szkole w miesiącach kwiecień - czerwiec 2022r.?
Od 1 września 2019 r. wzrosło o 1% minimalne wynagrodzenie pracowników młodocianych odbywających przygotowanie zawodowe w formie nauki zawodu. Wynagrodzenie pracowników odbywających przygotowanie zawodowe w formie przyuczenia do wykonywania określonej pracy nie zmieniło się i nadal przysługuje w wysokości nie niższej niż 4% przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale.
W latach 1973-1978 nasz pracownik uczęszczał do technikum i odbywał w zakładzie pracy praktyczną naukę zawodu. Na potwierdzenie tego okresu ma umowę o praktyczną naukę zawodu zawartą między szkołą a zakładem pracy, ale nie posiada świadectwa pracy z tego okresu. W lipcu br. ukończy 65 lat. Wystąpił do nas z prośbą o pomoc w kompletowaniu dokumentacji emerytalnej. Czy umowa o praktyczną naukę zawodu
Likwidacja minimalnego okresu trwania nauki zawodu, który dotychczas wynosił 24 miesiące, oraz nowe zasady podejmowania nauki zawodu przez młodocianego po przerwie to najważniejsze zmiany, jakie wprowadziła nowelizacja rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania. Nowe przepisy obowiązują od 1 września 2012 r.
Pracodawca może zatrudnić młodocianego w celu nauki zawodu. Musi jednak pamiętać, że są prace, których taki pracownik nie może wykonywać. Do jego obowiązków należy również zapewnienie młodocianym szczególnej ochrony zdrowia podczas pracy.