Jak prawidłowo rozliczyć VAT i CIT przy wykupie samochodu ciężarowego z leasingu operacyjnego od firmy niemieckiej
W publikowanym artykule kontynuujemy tematykę podjętą w poprzednim numerze. W pierwszej części omówiliśmy między innymi podwyższenie stawek podatkowych, powstanie obowiązku podatkowego, terminy dokumentowania sprzedaży usług budowlano-montażowych, sprzedaż budynków i budowli.
1 stycznia br. weszły w życie zmiany dotyczące opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Najistotniejsza z nich to nieprzedłużenie przez Ministra Finansów stawki 0 proc. na sprzedaż lokali mieszkalnych oraz na świadczenie niektórych usług związanych z budownictwem mieszkaniowym.
24 kwietnia br. odbył się dyżur telefoniczny dotyczący zmian w podatku od towarów i usług. Na pytania odpowiadał JERZY PROMYK - specjalista od VAT. Poniżej przedstawiamy pierwszą część odpowiedzi na najciekawsze pytania Czytelników zadane podczas dyżuru. Część drugą opublikujemy w „Prawie Przedsiębiorcy” nr 24/2002.
Pracownikom firmy montażowej, z którą współpracujemy, zostały przekazane ubrania robocze oznaczone naszym logo (spodnie i bluza). Koszt zestawu ubrań to około 160 zł. Czy możemy odliczyć VAT z faktury za zakup tych ubrań? W zawieranych umowach nie ma mowy o zapewnieniu odzieży.
Samochód użytkowany na podstawie umowy leasingu został zgłoszony w informacji VAT-26. W grudniu 2014 r. zostanie wykupiony i przerejestrowany na firmę. Czy trzeba ponownie zgłosić ten samochód w informacji VAT-26?
Mam zawartą umowę leasingu, której przedmiotem jest samochód osobowy. Do końca marca 2014 r. odliczałem zatem 60% podatku z faktur leasingowych. Ostatnią fakturę otrzymałem 8 kwietnia 2014 r., z datą wystawienia 24 marca, która dotyczy opłat leasingowych za II kwartał. Pierwszy raz otrzymałem fakturę za trzy miesiące. Kiedy mogę odliczyć z niej VAT? Czy w takim przypadku VAT odliczam na starych (60%
Leasingodawcy nie mają obowiązku dokonywania korekty VAT należnego w związku z wyrokiem TSUE z 17 stycznia 2013 r. Również leasingobiorcy nie muszą dokonywać korekty odliczonego VAT (chyba że otrzymają fakturę korygującą od leasingodawcy). Tak postanowił Minister Finansów w interpretacji ogólnej, której pełną treść publikujemy. Dla leasingodawców, którzy zdecydują się na skorzystanie z prawa do korekty
W lipcu 2012 r. firma zawarła umowę leasingu finansowego zwrotnego, której przedmiotem jest maszyna. Okres spłaty wynosi 48 miesięcy, a opłata końcowa to 1% wartości maszyny. Firma otrzymała od firmy leasingowej fakturę, w której jest wyodrębniona część kapitałowa (odpowiadająca wartości sprzedanej maszyny), część odsetkowa (odsetki za cały okres leasingu) oraz opłata końcowa (1% wartości maszyny).
Jestem zarejestrowany jako podatnik VAT czynny. W 2011 r. kupiłem lokal mieszkalny, którego część zamierzam wykorzystywać w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (usługi tłumaczenia). Oprócz tego wykonuję działalność osobistą (podpisuję umowy o dzieło/zlecenia - bez VAT). W jakim stopniu przysługuje mi prawo do odliczenia podatku? Czy po zakończeniu roku jestem obowiązany do korekty podatku
Czy mogę odliczyć 60% VAT od wynajmu samochodu zastępczego osobowego, jeśli nie zaliczam do kosztów wartości netto tej usługi? Czy kwota odliczona od leasingu samochodu, który jest w naprawie, wpływa na limit do odliczenia od samochodu zastępczego?
Podpisałam umowę leasingu operacyjnego samochodów osobowych na dwa lata. W tym czasie odliczyłam od każdego z nich 60% VAT, maksymalnie 6000 zł. Teraz przedłużyłam umowę na kolejne dwa lata. Otrzymałam fakturę za opłaty manipulacyjne. Czy mogę odliczyć VAT z takiej faktury? Czy jeżeli leasing dotyczy tych samych samochodów osobowych, mogę na nowo odliczać 60% VAT?