Jakim kodem GTU oznaczyć usługę transportu węgla do nabywcy świadczoną na zlecenie
kalendarium wydarzeń od 30 grudnia 2022 r. do 24 stycznia 2023 r. Minister Finansów wydał rozporządzenie przedłużające do końca 2024 r. zaniechanie poboru podatku od części dochodów związanych z kredytem mieszkaniowym. Celem MF jest wsparcie kredytobiorców i kredytodawców w ramach programu zawierania ugód dotyczących „kredytów frankowych”.
Na firmach trudniących się sprzedażą węgla ciążą liczne obowiązki w zakresie rozliczeń VAT. Sprzedaży tej towarzyszą również przywileje. Firmy zajmujące się nią mogą korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie, ale ze zwolnienia podmiotowego już nie. Natomiast jeżeli już wystąpi u nich obowiązek ewidencjonowania na kasie, to musi być to kasa online. Ponadto obowiązują je takie same
W 2023 r. wprowadzono kolejne zmiany w systemie dokumentowania obrotu wyrobami węglowymi. Od rozliczenia za styczeń 2023 r. stosujemy nowy wzór deklaracji AKC-WW/AKC-WWn, który będzie przeznaczony również do nabyć wewnątrzwspólnotowych. Ponadto umożliwiono, aby deklaracje dotyczące wyrobów węglowych składać za okresy miesięczne bądź kwartalne. Wybór okresu rozliczeniowego zależy tylko od podatnika.
Przygotowane na podstawie informacji opublikowanych w okresie od 1 lipca do 3 sierpnia 2022 r.
Przygotowane na podstawie informacji opublikowanych w okresie od 1 kwietnia do 4 maja 2022 r. Minister Rolnictwa planuje przedłużyć termin składania wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich i przejściowego wsparcia krajowego o dwa tygodnie (do 31 maja). Przedłużony zostanie też termin zgłaszania zmian we wnioskach.
Węgiel i inne wyroby węglowe w praktyce opodatkowane są w Polsce akcyzą od 2 stycznia 2012 r., przy czym prawodawca dokonywał w tym zakresie różnych zmian. Na szczęście prowadziły one w kierunku zarówno uproszczenia systemu opodatkowania obrotu węglem, jak i zmniejszenia uciążliwości obowiązków nałożonych na uczestników tego obrotu. Mimo to właśnie te zmiany, paradoksalnie, stały się źródłem błędów