Urlop opiekuńczy (art. 173(1) Kodeksu pracy)
Wybory do parlamentu odbędą się 13 października 2019 r. Pracownicy, którzy zasiądą w obwodowych komisjach wyborczych, będą mieli prawo do 5 dni wolnych od pracy. Nie będzie im jednak przysługiwać za nie wynagrodzenie od pracodawcy.
W firmie remontowo-budowlanej podczas prowadzenia prac tynkarze używali rusztowania systemowego. Rusztowanie było rozstawiane przez pracujących na nim pracowników, którzy zostali przeszkoleni przez dostawcę rusztowania. W czasie kontroli inspektor pracy zakwestionował kwalifikacje pracowników montujących rusztowanie.
Obowiązek wypłaty dodatkowego wynagrodzenia rocznego, tzw. trzynastki, mają, co do zasady, jednostki sektora państwowego. Taka premia przysługuje pracownikom samorządowym, nauczycielom oświatowym i akademickim oraz pracownikom niepedagogicznym za efektywnie przepracowany rok u danego pracodawcy.
Zatrudniliśmy pracownika ds. bhp. Podczas kontroli PIP okazało się, że ta osoba nie posiada uprawnień do wykonywania takiej pracy. Kto poniesie odpowiedzialność za brak uprawnień tego pracownika - pracodawca czy pracownik - pyta Czytelniczka z Łukowa.
Praca tymczasowa to forma zatrudnienia, w której między pracownikiem a pracodawcą korzystającym z jego pracy nie nawiązuje się stosunek pracy. Pracodawcą dla pracownika tymczasowego jest agencja pracy tymczasowej, podczas gdy zadaniem klienta agencji, nazywanego pracodawcą użytkownikiem, jest bieżące kierowanie pracą zatrudnionej osoby.
Pracodawca ma prawo wymagać, aby pracownik posiadał odpowiednie uprawnienia do pracy. W przypadku zawinionej przez pracownika utraty uprawnień umowa o pracę może zostać rozwiązana w trybie dyscyplinarnym.
Związek zawodowy dysponuje wieloma uprawnieniami kontrolnymi. Należy do nich m.in. branie udziału w ustalaniu okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy na podstawie obowiązujących przepisów prawa pracy.
Pracodawca może sprawdzić praktyczne kwalifikacje pracownika, np. zatrudniając go na okres próbny. Natomiast uprawnienia nie podlegają ocenie pracodawcy, ponieważ są to formalne upoważnienia do wykonywania zawodu.
Pracownikowi studiującemu na ostatnim roku studiów przysługuje 21 dni urlopu szkoleniowego m.in. na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się do egzaminu dyplomowego. Jeśli pracownik z urlopu nie skorzysta przed egzaminem, to urlop przepada.