PAKIET DLA PRZEDSIĘBIORCÓW
Dziś kolejna odpowiedź na pytanie Czytelnika w naszym cyklu objaśniającym przepisy ubezpieczenia zdrowotnego. Co dzieje się z ubezpieczeniem zdrowotnym, gdy osoba przechodzi na emeryturę lub rentę? Czy ma prawo do bezpłatnych świadczeń?
Możliwość wyboru kasy chorych przez ubezpieczonego jest jednym z uprawnień wymienionych w ustawie o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym.
Co dzieje się z naszym ubezpieczeniem zdrowotnym w momencie, gdy przestajemy pracować? Czy podlegamy ochronie? Jeśli tak, to jak długo?
Już niedługo zacznie obowiązywać nowa ustawa o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia. Zastąpi ona dotychczas obowiązującą ustawę z 7 lutego 1997 r. o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym (Dz.U. Nr 28, poz. 153 ze zm.).
Przepisy regulujące kwestię ubezpieczenia zdrowotnego określają dokładnie, jakie osoby podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu. Pozostali zainteresowani mogą ubezpieczyć się dobrowolnie. Dziś przedstawimy, jak to zrobić.
Nowe przepisy dotyczące powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego weszły w życie 31 grudnia 2001 r.
Jak wypełniać pola formularzy ZUS ZUA i ZUS ZZA w bloku „Dane o kasie chorych” w związku ze zmianami wprowadzonymi ustawą o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia?
Wprowadzona w 2001 r. „duża nowelizacja” ustawy o ubezpieczeniu zdrowotnym dokonała istotnych zmian w ubezpieczeniu zdrowotnym studentów, doktorantów, a także emerytów i rencistów. Poniżej przedstawiamy sytuację tych grup ubezpieczonych.
Jeżeli nie obejmuje nas obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego, nie oznacza to, że będziemy musieli płacić za świadczenia zdrowotne. Można uniknąć odpłatności, jeżeli zawrzemy z kasą chorych umowę dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego.
Problematyka dotycząca określenia podstawy wymiaru składek, zawieszenia emerytury, zmiany kasy chorych, ubezpieczenia osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia wciąż interesuje naszych prenumeratorów. W tym numerze „Prawa Przedsiębiorcy” odpowiadamy na nadesłane do redakcji listy.