Zmiana kasy chorych
UBEZPIECZENIE
ZDROWOTNE
Zmiana kasy chorych
Justyna Zdanowska
Zmiana kasy chorych jest czynnością wymagającą pewnych zabiegów formalnych. Dziś wyjaśniamy wątpliwości czytelników dotyczące przeprowadzenia takiej operacji.
Należę do Wielkopolskiej Kasy Chorych, a obecnie rozpoczynam pracę w Warszawie i w związku z tym chcę zmienić kasę chorych. Jak to zrobić?
W tym przypadku przede wszystkim trzeba wyjaśnić, czy rzeczywiście należy Pani nadal do Wielkopolskiej Kasy Chorych. Należy pamiętać, że członkostwo w konkretnej kasie chorych nie wynika z faktu zamieszkiwania na danym terenie, a z istnienia tytułu prawnego, który powoduje powstanie ubezpieczenia zdrowotnego. Na przykład osoba, która pracuje na podstawie umowy o pracę, podlega z tego tytułu ubezpieczeniu zdrowotnemu. Jeżeli jednak osoba ta przestanie być pracownikiem przestanie również być objęta ubezpieczeniem zdrowotnym i wygaśnie jej członkostwo w kasie chorych, a dotychczasowy pracodawca dokona wyrejestrowania z ubezpieczenia zdrowotnego. Osoba ta może oczywiście uzyskać ubezpieczenie zdrowotne z innego tytułu zostanie wtedy ponownie zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego. Może ona wybrać wówczas inną kasę chorych. Może się także zdarzyć, że nastąpi przerwa w ubezpieczeniu tej osoby. Pozostanie ona wówczas osobą nie ubezpieczoną, która zgodnie z art. 8a ust. 4 ustawy z 6 lutego 1997 r. o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym (Dz.U. Nr 28, poz. 153 ze zm.) przez 30 dni zachowuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego w dotychczasowej kasie chorych, chyba że stała się w tym czasie członkiem innej kasy chorych wówczas od dnia powstania członkostwa w nowej kasie chorych ma prawo do świadczeń zdrowotnych w ramach nowej kasy chorych.