Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2018-07-03

Nowelizacja ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym

Komentarz

Nowelizacja ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym

Maciej Berek

Biuro Legislacyjne

Senatu RP

Publikowana nowelizacja ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym stanowi rezultat długich prac legislacyjnych prowadzonych w parlamencie zgodnie z rządowym oraz poselskimi projektami. Prace nad nowelizacją budziły znaczne emocje, gdyż z ochroną zdrowia kontakt ma bezpośrednio każdy, a system ubezpieczenia zdrowotnego poddawany jest od początku szczególnie wnikliwej ocenie. Nowelizacja obejmuje wiele zagadnień, nie jest więc możliwe przedstawienie wszystkich szczegółowo, dlatego też omówione zostaną najważniejsze.

KOGO OBEJMUJE SYSTEM UBEZPIECZENIA

Po nowelizacji krąg osób objętych ustawą kształtuje się następująco:

m

obywatele polscy zamieszkujący na terenie Polski,

m

cudzoziemcy przebywający na terenie Polski na podstawie wizy pobytowej z prawem do pracy, karty stałego pobytu lub karty czasowego pobytu.

Osoby te są ubezpieczone w rozumieniu przepisów ustawy, jeżeli:

m

podlegają obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego lub

m

ubezpieczają się dobrowolnie.

W odniesieniu do obywateli polskich zamieszkujących w kraju przepis nie uległ zmianie. W stosunku do cudzoziemców nie wymaga się teraz, aby karta czasowego pobytu wydana im była w związku z udzieleniem statusu uchodźcy, wystarczy tylko posiadanie takiej karty. Uwzględniono teraz cudzoziemców, którzy przebywają w naszym kraju na podstawie wizy pobytowej z prawem do pracy, a więc takich, którzy chcą tu legalnie pracować, jednak nie zamierzają ubiegać się o zezwolenie na zamieszkanie czy też osiedlenie się. Z ubezpieczeniem takich właśnie pracowników cudzoziemców najczęściej mieli kłopoty polscy pracodawcy. Dotychczas, jeżeli obywatel innego kraju uzyskał w Polsce zgodę na zatrudnienie (ale nie posiadał ani karty stałego pobytu, ani karty czasowego pobytu związanej z uchodźstwem) i podjął legalną pracę, był z tego tytułu objęty obowiązkiem ubezpieczeń emerytalno-rentowych, natomiast nie miał prawa do ubezpieczenia zdrowotnego (nawet dobrowolnego na swój wniosek).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00