Leasing finansowy samochodu osobowego dla celów bilansowych
Najczęstsze umowy leasingu to umowy leasingu samochodów. Ze względu na kilka ograniczeń w przepisach podatkowych w przypadku umowy leasingu samochodu pojawiają się pewne wątpliwości.
Najczęstsze umowy leasingu to umowy leasingu samochodów. Ze względu na kilka ograniczeń w przepisach podatkowych w przypadku umowy leasingu samochodu pojawiają się pewne wątpliwości.
Umowa leasingu jest umową cywilnoprawną, zdefiniowaną w przepisach w art. 7091 Kodeksu cywilnego. W myśl zapisów ustawy przez umowę leasingu finansujący (leasingodawca) zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, do nabycia rzeczy od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddania tej rzeczy korzystającemu (leasingobiorcy) do używania albo do używania i pobierania
W MSR nr 17 „Leasing” szczegółowo określono instytucję leasingu. Zapisy tego standardu stanowią bardzo przydatne uzupełnienie skromnych zapisów polskiej ustawy o rachunkowości. Poniżej - na życzenie Czytelników - prezentujemy przykład ewidencji księgowej umowy leasingu finansowego według założeń MSR i zasad ustawy o rachunkowości.
Jesteśmy sp. z o.o. Moje pytanie dotyczy prawidłowego księgowania wykupu samochodu, który do tej pory leasingowaliśmy. Cena wykupu wynosi 12 088,32 zł. Wartość samochodu w leasingu wynosi 99 109,18 zł. Płaciliśmy raty czynszowe przez okres 36 miesięcy, które księgowałam na konto 400 „Koszty” i konto 200 „Zobowiązania”. VAT w 50% na konto „VAT do odliczenia” i na konto „VAT niepodlegający odliczeniom
Co to jest leasing zwrotny i jak go zaewidencjonować w księgach rachunkowych?
Leasing jest umową nazwaną uregulowaną w ustawie - Kodeks cywilny. Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego przedmiotem leasingu mogą być tylko rzeczy będące środkami trwałymi. Warunki odpłatnego używania środków trwałych na podstawie umowy leasingu określają przepisy art. 7091-70918 tej ustawy.