Błędy w rozliczeniach VAT. Na czym polegają i jak ich uniknąć
Jednymi z najczęściej wykorzystywanych na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej urządzeń są samochody. W niniejszym dodatku przedstawione zostaną odpowiedzi na najczęstsze pytania odnoszące się do możliwości odliczania VAT z faktur dotyczących samochodów, jak również skutków w VAT sprzedaży, wycofywania z działalności gospodarczej czy złomowania. Poruszony został także temat rozliczenia akcyzy
Niedawno nabyłem samochód osobowy. Zamontowałem w nim instalację gazową za 5700 zł brutto. Czy taka instalacja zwiększa wartość początkową tego samochodu jako środka trwałego?
W celu przeciwdziałania napływowi z zagranicy dużej liczby starych samochodów, często w bardzo złym stanie technicznym, Minister Finansów zmienił stawki akcyzy na samochody. Stawki te uzależniono przede wszystkim od wieku pojazdu.
Od 1 lipca 2015 r. wejdą w życie zmiany w ustawie o VAT. Nowelizacja wprowadzana jest głównie pod hasłem przeciwdziałania oszukańczym praktykom oraz wyłudzaniu VAT. Dotyczy rozszerzenia stosowania mechanizmu odwróconego obciążenia. Odnosi się także do innych zagadnień, takich jak: ulga na złe długi, informacje podsumowujące czy składanie zabezpieczeń w formie kaucji gwarancyjnych.
Przez wiele lat mieszkałem w USA. Teraz zamierzam wrócić na stałe do Polski. Chcę sprowadzić też samochód nabyty w USA na podstawie umowy kupna. Był on wykorzystywany w celach prywatnych, natomiast w Polsce będzie użytkowany w działalności gospodarczej. Czy przysługuje mi zwolnienie z akcyzy i VAT? Jakie dokumenty muszę mieć, aby skorzystać z tego zwolnienia?
Prowadzimy działalność handlowo-usługową w całości opodatkowaną VAT. W ramach tej działalności kupiliśmy samochód osobowy. W związku z tym odliczyliśmy tylko 60% VAT od tego zakupu. Teraz chcemy zamontować w samochodzie instalację gazową. Czy możemy odliczyć VAT od tego wydatku? Czy ma jakieś znaczenie fakt, że jest to samochód osobowy, a nie ciężarowy?
Do zakupionego 15 lipca samochodu osobowego zamontowałem instalację gazową. Z serwisu otrzymałem fakturę, gdzie określono: „usługa montażu instalacji gazowej w samochodzie osobowym”. Czy z takiej faktury mogę odliczyć w całości VAT?
Spółka z o.o. będąca podatnikiem VAT zakupiła w Kanadzie samochód osobowy - towar handlowy. Spółka otrzymała fakturę VAT i SAD, na którym jest określona wartość statystyczna, cło, akcyza i opłata, a od łącznej wartości obliczony jest VAT. Jak mam wycenić cenę zakupu samochodu i jak zaewidencjonować w księgach handlowych? Czy w cenie zakupu samochodu mam uwzględnić fakturę od agencji celnej?
Sprowadziłem z zagranicy używane samochody osobowe, które następnie odsprzedałem, odliczając od ich importu podatek naliczony. Organ podatkowy uznał jednak, iż podatek naliczony wykazany w dokumencie SAD, od sprowadzonych z zagranicy używanych samochodów osobowych, nie podlega odliczeniu, gdyż odsprzedaż tych samochodów jest zwolniona z VAT. Czy rzeczywiście organ podatkowy postąpił prawidłowo?
W jakich przypadkach podatnik VAT nie może obniżyć kwoty podatku należnego lub domagać się zwrotu podatku? Czy osoba prawna ma możliwość otrzymania na swój rachunek kwoty zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym wynikającej z deklaracji złożonej przez jej oddział przed jego likwidacją? Czy zawsze, gdy sprzedawca nie ma kopii faktury, nabywca traci prawo do odliczenia wykazanej w niej kwoty