Gminy nie zwrócą rolnikom podatku za 4,50 zł
Czwarty kwartał roku to czas, w którym gminy muszą zdecydować, czy podejmą nową uchwałę podatkową na kolejny rok. Choć w 2023 r. pojawiła się obawa, że w wyniku nowelizacji przepisów gminy zostaną zobowiązane do określania stawek podatków i opłat lokalnych na kolejny rok już do 30 września roku poprzedniego, to jednak po sprzeciwach samorządów zrezygnowano z wprowadzenia tego rodzaju zmian. O wysokości
Nieprawidłowość W gminie nie było uchwały w sprawie określenia trybu i szczegółowych warunków zwolnienia od podatku gruntów gospodarstw rolnych, na których zaprzestano produkcji rolnej. Z powodu braku tej uchwały podatnikom, którzy zwracali się o przyznanie takiej ulgi, podatek za grunty wyłączone z produkcji rolnej umarzano.
Od zakupu pierwszego mieszkania lub domu na rynku wtórnym w ogóle nie będzie trzeba płacić podatku od czynności cywilnoprawnych. Natomiast 1,5 proc. płaconego podatku rolnego będzie można przekazać na organizacje rolnicze
kalendarium wydarzeń od 30 grudnia 2022 r. do 24 stycznia 2023 r. Minister Finansów wydał rozporządzenie przedłużające do końca 2024 r. zaniechanie poboru podatku od części dochodów związanych z kredytem mieszkaniowym. Celem MF jest wsparcie kredytobiorców i kredytodawców w ramach programu zawierania ugód dotyczących „kredytów frankowych”.
Samorządy są zobligowane przepisami do stosowania wielu zwolnień i ulg w podatku rolnym, co pomniejsza ich dochody własne. Lokalni włodarze uważają, że wynikające z tego straty powinien pokrywać budżet państwa
21 października 2022 r. MF poinformowało o udostępnieniu zaktualizowanej wersji testowej Aplikacji Podatnika KSeF. Umożliwia ona m.in. wystawianie i odbieranie faktur z KSeF oraz podgląd faktur. Aktualizacja uwzględnia uwagi i sugestie zgłoszone podczas testów. Od 1 stycznia 2023 r. będą obowiązywać nowe, minimalne stawki podatku od środków transportowych. Nowe stawki będą wyższe od obowiązujących
W celu ustalenia stawki podatku rolnego na 2022 r. przyjmuje się średnią cenę skupu żyta za okres ostatnich 11 kwartałów, ogłaszaną corocznie przez GUS. Jaka będzie wysokość podatku rolnego w 2022 r.? Kto i kiedy opłaca podatek?
Ulga klęskowa w podatku rolnym jest preferencją podatkową, która przewidziana jest w przypadku wystąpienia klęski żywiołowej. Jak działa ulga klęskowa? Jakie są zasady przyznawania ulgi?
Ulga inwestycyjna na fotowoltaikę przysługuje podatnikom podatku rolnego. Jak skorzystać z ulgi? Jak ubiegać się o odliczenie inwestycji w fotowoltaikę w gospodarstwie?
W ramach oszczędności na wydatkach budżetowych wójt zaproponował uchylenie uchwały w sprawie inkasa podatków, tj. podatku od nieruchomości i rolnego. Zgodnie z aktualną uchwałą inkasenci pobierali 10 proc. zainkasowanych kwot. Czy taką zmianę można przeprowadzić teraz - w trakcie roku, czy należy poczekać do 2022 r.?
Do ustalenia podatku rolnego na 2021 r. przyjmuje się średnią cenę skupu żyta za okres ostatnich 11 kwartałów, ogłoszoną przez GUS. Jaki będzie podatek rolny w 2021 r.? Kto będzie zobowiązany do zapłaty i w jakim terminie? Jak i gdzie zapłacić podatek rolny? Kto jest zwolniony? Kiedy przedawnia się podatek rolny a kiedy można go umorzyć?
Zobowiązanie z tytułu podatku rolnego ulega przedawnieniu z upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Przy czym, w przypadku gdy decyzja ustalająca to zobowiązanie została doręczona po upływie trzech lat, takie zobowiązanie w podatku rolnym w ogóle nie powstaje.
Podatnik stara się o ulgę inwestycyjną w podatku rolnym. Jest rolnikiem (czynnym podatnikiem VAT) i zastanawia się czy w jego przypadku ulgę odlicza się od kwoty netto (bez podatku VAT) czy brutto z załączonych faktur? Czy jest przepis nakazujący odliczanie kwoty netto lub kwoty brutto?
Ministerstwo Finansów przygotowało wzór informacji o gruntach (IR-1) oraz wzór deklaracji na podatek rolny (DR-1). Nowe wzory formularzy mają zastosowanie od 1 lipca 2019 r. na terenie całego kraju. Można je składać także drogą elektroniczną.
Do ustalania przelicznika powierzchni użytków rolnych klasy VIz należy stosować takie przeliczniki jak dla użytków rolnych klasy VI. Takie korzystne dla podatników stanowisko zajęło Ministerstwo Finansów w interpretacji ogólnej, której fragment przedstawiamy.
Ze zwolnienia z podatku rolnego nie może skorzystać osoba, która nabyła grunty na utworzenie lub powiększenie gospodarstwa rolnego w drodze umowy o dział spadku i podział majątku dorobkowego - orzekło Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Białymstoku.
10 października 2002 r. Sejm RP uchwalił ustawę o zmianie ustawy o podatku rolnym, natomiast w dniu 30 października 2002 r. - ustawę o podatku leśnym i ustawę o zmianie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw.