Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-12-21

Zmiany w podatkach i opłatach lokalnych, podatku rolnym i leśnym

10 października 2002 r. Sejm RP uchwalił ustawę o zmianie ustawy o podatku rolnym, natomiast w dniu 30 października 2002 r. - ustawę o podatku leśnym i ustawę o zmianie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Ustawy zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw Nr 200, poz. 1680, 1682 i 1683 z 30 listopada br. i wchodzą w życie 1 stycznia 2003 r., z wyjątkiem:
- przepisów dotyczących określania przez radę gminy - w drodze uchwały - wzorów deklaracji i informacji na podatek rolny, podatek leśny i podatek od nieruchomości, które weszły w życie z dniem ogłoszenia,
- przepisów określających górne granice stawek podatku od nieruchomości, podatku od środków transportowych, podatku od posiadania psów i opłat lokalnych, które również weszły w życie z dniem ogłoszenia,
- przepisów dotyczących prowadzenia przez organy podatkowe ewidencji podatkowej nieruchomości w systemie informatycznym, które wejdą w życie 1 stycznia 2005 r.
ZMIANY WSPÓLNE DLA WW. USTAW
1. Uściślono, w jakich przypadkach obowiązek podatkowy ciąży na posiadaczu samoistnym (jeżeli przedmiot opodatkowania znajduje się w posiadaniu samoistnym) - co spowoduje usunięcie istniejących obecnie wątpliwości interpretacyjnych, kto jest podatnikiem w sytuacji, gdy znany jest właściciel, a przedmiot opodatkowania znajduje się w posiadaniu samoistnym.
2. W celu dostosowania przepisów do ogólnych zasad, wynikających z kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz ustawy - Ordynacja podatkowa, skreślono przepis normujący szczególne zasady odpowiedzialności podatkowej małżonków za podatki należne od przedmiotów opodatkowania należących do ich majątków odrębnych (jeżeli nieruchomość, las, gospodarstwo rolne stanowi odrębną własność małżonków, obowiązek podatkowy ciąży łącznie na obojgu małżonkach); przyjęcie takiego rozwiązania oznacza zniesienie możliwości rozciągnięcia odpowiedzialności podatnika za zobowiązania podatkowe na majątek odrębny jego małżonka.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00