Jak opodatkować nagrody rzeczowe przyznane pracownikom z okazji jubileuszu ich pracy
Mamy klienta, który do 31.12.2023 r. prowadził działalność gospodarczą, dodatkowo ma gospodarstwo rolne. Obie działalności były rozliczane w podatku VAT, przy czym działalność się zakończyła, a gospodarstwo rolne jest nadal kontynuowane. Podatnik odliczył VAT od zakupu maszyn rolniczych, które wykorzystywał w gospodarstwie rolnym (ok. 10 lat temu), planuje przekazać w darowiźnie synowi całe gospodarstwo
Dla celów rozliczeń VAT firmy małżonków prowadzących samodzielną działalność to odrębni podatnicy. Istnienie wspólności majątkowej powoduje jednak, że rozliczenie VAT w pewnych przypadkach może odbywać się na szczególnych zasadach – inaczej, niż gdy firmy prowadzą osoby, między którymi nie ma wspólności majątkowej.
PROBLEM Jakie podatki powinna zapłacić gmina lub jej jednostka organizacyjna w przypadku otrzymania darowizny (w tym rzeczowej)? Jakie zapisy powinny się znaleźć w umowie, czy należy np.: wskazać cel ? Czy istnieje obowiązek wykazania w US otrzymania darowizny, tj. złożenia odpowiedniej deklaracji?
W przypadku otrzymania darowizny w postaci gruntu z nakładami podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych będzie stanowiła wartość całej darowizny pomniejszona o kwoty poczynionych przez wydzierżawiającego wcześniej nakładów. Stanowisko takie zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.
Nasza spółka zamierza prowadzić dom pomocy społecznej i w tym celu zwróciła się do wójta gminy o darowiznę gruntu na budowę tego domu. Spółka nie ma bowiem wystarczających pieniędzy na zakup działki i budowę. Wójt jednak odmówił nam darowizny, bo nie zachodzi tutaj jego zdaniem przesłanka celu publicznego. Według nas prowadzenie domu jest takim celem. Czy można się odwołać?
Wpłaty mieszkańców na rzecz gminy, która następnie przeznaczy je na budowę kolektorów słonecznych w ich domach, są wynagrodzeniem za odpłatną usługę i podlegają VAT. Stawką właściwą będzie stawka obniżona w wysokości 8%, ponieważ inwestycja dotyczy społecznego budownictwa mieszkaniowego. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 28 stycznia 2014 r. (sygn
Gdy przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą przekazuje nieodpłatnie towary lub świadczy usługi, zawsze musi ustalić, czy trzeba naliczyć VAT oraz co z podatkiem naliczonym. W wielu sytuacjach nie trzeba płacić VAT od darowizny. Tak będzie w przypadku darowizn przedsiębiorstwa, gospodarstwa czy pieniędzy.
Z dniem 1 kwietnia 2011 r. wchodzą w życie kolejne zmiany w ustawie o VAT1. Jest to następny etap procesu nowelizacji, niestety nieco spóźniony, gdyż pierwotnie zmiany te miały obowiązywać od stycznia (tak przynajmniej przewidywał pierwszy projekt), następnie od lutego, ale finalnie jest to kwiecień (oczywiście z zastrzeżeniem unormowań, które już w pierwszym projekcie były wskazywane jako obowiązujące
Osoby fizyczne mogą stać się właścicielami akcji nabywając je na giełdzie papierów wartościowych, zawierając cywilnoprawną umowę kupna albo otrzymując je w drodze darowizny lub spadku. Ponadto pracownicy spółek akcyjnych mają możliwość nabywania części akcji na warunkach preferencyjnych. Poniżej przedstawiamy skutki podatkowe, jakie wywołuje obrót takimi akcjami.