Jak wykazywać koszt transportu towarów opodatkowanych różnymi stawkami VAT
Ustalenie momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT wymaga prawidłowego określenia chwili dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. W przypadku czynności długotrwałych, w wykonaniu których dochodzi do regularnej i powtarzalnej sprzedaży, obowiązek podatkowy jest często ustalany w sposób szczególny. Obowiązek podatkowy nie jest wówczas związany z faktycznym wykonaniem czynności, jak ma to
Chcę wystawić fakturę za usługę transportową. Na zleceniu transportowym mam fracht podany w walucie euro, ale fakturę muszę wystawić w złotych. Jaki kurs powinnam zastosować do przeliczenia tej usługi?
Otrzymaliśmy fakturę, na której wykazane są dwie pozycje - sprzęt komputerowy i usługa transportowa. Ogółem te dwie pozycje dają cenę, na jaką umówiliśmy się z dostawcą. Czy wobec tego możemy w ewidencji księgowej wykazać wyłącznie zakup sprzętu komputerowego, czy powinniśmy wykazać zakup sprzętu informatycznego i zakup usługi?
Jesteśmy firmą spedycyjną. Dostajemy faktury za usługę transportową od naszych przewoźników w euro. VAT na takich fakturach do końca 2013 r. przeliczaliśmy według kursu NBP z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury. Jaki kurs powinniśmy stosować obecnie?
Minister Finansów w interpretacji ogólnej prawa podatkowego potwierdził, że do końca 2013 r. podatnicy świadczący usługi transportowe i spedycyjne mogą zadecydować według własnego wyboru, czy będą rozpoznawać obowiązek podatkowy od tych usług na zasadach ogólnych wynikających z art. 19 ust. 1 i 4 ustawy o VAT, czy też będą stosowali przepisy szczególne z art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. a) i b) ustawy o
Gminne jednostki budżetowe nie są podatnikami podatku od towarów i usług - uchwała NSA w składzie 7 sędziów z 24 czerwca 2013 r., sygn. akt I FPS 1/13.
Europejski Trybunał Sprawiedliwości (dalej: ETS) orzekł, iż przepisy ustawy o VAT określające moment powstania obowiązku podatkowego dla usług transportowych są niezgodne z unijną dyrektywą. Powoduje to pewne konsekwencje zarówno dla podatników, którzy nie mieli w tym zakresie sporów z organami podatkowymi, ale świadczą takie usługi, jak i (a może w szczególności) dla tych, względem których wydano
Spółka ABC świadczy m.in. usługi transportu towarów taborem samochodowym na rzecz firm z Unii Europejskiej (nie posiadają one w Polsce stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej). Spółka ABC jest podatnikiem zarejestrowanym jako podatnik VAT czynny i podatnik VAT UE, poza Polską nie jest nigdzie zarejestrowana dla celów VAT. W jakim terminie należy w 2013 r. rozpoznać obowiązek podatkowy
Zakupiono budynek usługowo-handlowy używany w latach 2003 i 2004 za 1/3 wartości (340 493,10 zł). W latach 2003-2004 - przed przyjęciem do ewidencji środków trwałych - poniesiono nakłady na remont w kwocie 54 931,76 zł, przy których dokonywaniu odliczono VAT. W dniu 31 grudnia 2004 r. budynek wpisano do ewidencji środków trwałych, przyjmując wartość początkową w kwocie 395 424,86 zł. Następnie w 2005
Dostałam od unijnego przewoźnika fakturę z naliczoną kwotą VAT w wysokości 0% za anulowanie zlecenia transportu. Czy jest to import usług i w związku z tym trzeba wystawić fakturę wewnętrzną? Czy wydatek udokumentowany tą fakturą może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów?
Gdzie opodatkować osobną pozycję "usługa transportowa" i z jaką stawką przy sprzedaży wysyłkowej z terenu Polski do Niemiec dla klienta detalicznego, jeżeli VAT od sprzedaży detalicznej wysyłkowej odprowadzamy w Niemczech (tam jesteśmy zarejestrowani) i wystawiamy fakturę na towar z niemieckim VAT. Czy VAT od transportu też powinniśmy uiścić w Niemczech, czy może w Polsce w wysokości 22%?
Jaką datę sprzedaży wpisać na fakturze transportowej? Czy jest to data rozładunku? Z jakiego dnia zastosować kurs waluty? Czy może być to kurs z dnia wystawienia faktury? Pytanie dotyczy usług świadczonych dla litewskiej firmy.
Spółka świadczy usługi transportowe. Jakim dokumentem powinna obciążać zleceniodawców kosztami przestoju środków transportu?
Usługa transportowa została wykonana 10 lutego 2010 r. dla niemieckiego nabywcy na trasie Polska-Niemcy. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy dla tej usługi i w jakim terminie należy wystawić fakturę?
Kiedy powinnam odliczyć VAT z korekty faktury transportowej "in plus"? Faktura pierwotna została wystawiona we wrześniu.