W jaki sposób opodatkować oraz jak wykazać w JPK_V7 usługę transportową wykonaną w całości na terytorium Francji, jeśli kontrahent nie jest aktywny w bazie VIES
Polski podatnik, który przewozi pasażerów w ramach transportu drogowego, ma obowiązek rozliczenia VAT proporcjonalnie w każdym z krajów, przez które przebiega trasa podróży. W związku z tym polskim podatnikom świadczącym tego rodzaju usługi niezbędna jest wiedza na temat rozliczeń VAT w poszczególnych krajach UE. W rozpoczętym od 15 numeru cyklu "Transport pasażerski w krajach UE" informujemy, jak
Zleciliśmy usługę transportową na trasie Czechy-Rosja polskiej firmie. Otrzymaliśmy od niej fakturę VAT ze stawką 0% i adnotacją "odwrotne obciążenie". Czy adnotacja o odwrotnym obciążeniu jest prawidłowa? Stawka 0% VAT jest zastosowana na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 23 ustawy o VAT (usługi transportu międzynarodowego).
Polski związek sportowy zorganizował zawody. Zagraniczny zawodnik zajął I miejsce, za co nagroda wynosiła 700 euro. Jego menedżer wystawił fakturę na 700 euro (minus 10% podatku). Czy taka faktura podlega u nas rozliczeniu VAT?
Prowadzę sklep internetowy. Mam problem z fakturowaniem transportu towarów. Czy powinienem ujmować na fakturze dwie pozycje: ● sprzedaż towarów, ● transport? Czy może powinienem ujmować wszystko w jednej pozycji "sprzedaż towaru"?
Problem dotyczy usługi transportowej. Firma przyjęła, że datą wykonania usługi jest rozładunek, jednak rozładunek nastąpił 18 kwietnia 2013 r., a faktura została wystawiona 17 kwietnia 2013 r. Faktura jest w EUR, a VAT dla celów podatkowych został przeliczony na PLN po kursie z dnia wystawienia faktury, ponieważ przy usługach transportowych faktura może być wystawiona najwcześniej w dniu wykonania
Od 1 lipca 2011 r. wejdzie w życie zasadnicza część przepisów ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Głównym celem ustawy jest to, by obywatel (także przedsiębiorca), zamiast udowadniać dokumentami określony stan faktyczny lub prawny, mógł składać oświadczenia w miejsce zaświadczeń. Zmiany wprowadzone ustawą likwidują wiele z biurokratycznych obowiązków nałożonych
Jesteśmy spółką z o.o. Otrzymaliśmy fakturę za spedycję. Obejmuje ona m.in. spedycję prywatną, tj. pracownik wysłał prywatnie przesyłkę. Pracownik zwróci nam tę kwotę, ale jak to rozliczyć? Zaksięgować fakturę (tj. ująć w kosztach oraz odliczyć VAT) tylko w części czy w całości i refakturować część na pracownika?
Przy załadunku towaru we Włoszech kierowca zapłacił 38 euro za jego przechowanie. Otrzymał na to rachunek na kwotę 38 euro brutto, w tym VAT 0%. Teraz klient (polski przedsiębiorca) poprosił o doliczenie tego kosztu do faktury za transport. Jak powinienem to zrobić? Czy na fakturze powinienem napisać 38 euro jako kwotę netto + VAT? Jeżeli tak, to według jakiej stawki naliczyć VAT?
Coraz częściej na krajowych drogach mają miejsce kradzieże ładunku lub zaginięcie całego środka transportu. Aby zminimalizować powstałą stratę, warto skorzystać z oferty towarzystw ubezpieczeniowych.