Usuwanie barier administracyjnych w prowadzeniu działalności gospodarczej
Od 1 lipca 2011 r. wejdzie w życie zasadnicza część przepisów ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Głównym celem ustawy jest to, by obywatel (także przedsiębiorca), zamiast udowadniać dokumentami określony stan faktyczny lub prawny, mógł składać oświadczenia w miejsce zaświadczeń. Zmiany wprowadzone ustawą likwidują wiele z biurokratycznych obowiązków nałożonych na przedsiębiorców. Nowość stanowi wprowadzenie możliwości przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną w jednoosobową spółkę kapitałową. Ustawa o ograniczaniu barier administracyjnych wprowadziła zmiany w 92 aktach prawnych. W opracowaniu przedstawiamy zmiany najistotniejsze dla przedsiębiorców.
I. Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w jednoosobową spółkę kapitałową
1. Swoboda działalności gospodarczej
Ustawa o ograniczaniu barier administracyjnych w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej wprowadziła możliwość przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną w jednoosobową spółkę kapitałową. Konsekwencje nowej instytucji znalazły odzwierciedlenie w wielu przepisach, w tym w przepisach podatkowych.
Od redakcji: Omówienie nowych regulacji ze szczególnym uwzględnieniem ich zastosowania w praktyce zaprezentujemy w kolejnych numerach Mk.
2. Kodeks spółek handlowych
Do Kodeksu spółek handlowych wprowadzono przepisy umożliwiające przedsiębiorcy będącemu osobą fizyczną wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą (przedsiębiorcy przekształcanemu) przekształcenie w jednoosobową spółkę kapitałową (spółkę przekształconą). Przedsiębiorca przekształcany stanie się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki do Krajowego Rejestru Sądowego. Jednocześnie właściwy organ ewidencyjny z urzędu wykreśli przedsiębiorcę przekształcanego z ewidencji działalności gospodarczej. Oświadczenie o przekształceniu przedsiębiorcy powinno zostać sporządzone w formie aktu notarialnego. Spółce przekształconej będą przysługiwać wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształcanego. Z dniem przekształcenia przedsiębiorca przekształcany staje się wspólnikiem spółki przekształconej.