Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
    • comment
      Artykuł
    • comment
      Porada

      Kradzież wyposażenia - podstawa ujęcia w księgach rachunkowych

      Na koncie księgowym "Pozostałe środki trwałe" mamy zaewidencjonowany służbowy telefon komórkowy, z którego korzystało kilku pracowników. Po skończonej pracy telefon był przechowywany w zamkniętej na klucz szafce, z której został skradziony. Sprawę zgłoszono na policję. Nie znaleziono sprawcy, wobec czego policja umorzyła śledztwo. Jakie dokumenty i przez kogo podpisane mogą być podstawą do wyksięgowania

    • comment
      Porada

      Ustalenie wyniku finansowego w jednostkach nieprowadzących działalności gospodarczej

      Wynik finansowy jednostek nieprowadzących działalności gospodarczej ustala się w charakterystyczny sposób, przewidziany przepisami rozporządzenia Ministra Finansów. Jednostki te - niebędące spółkami handlowymi - stosują tu tylko niektóre przepisy ustawy o rachunkowości.

    • comment
      Porada

      Ewidencja inwestycji krótkoterminowych

      Pojęcie "inwestycje" i zwrot "krótkoterminowe" w znaczeniu potocznym odbiera się jednoznacznie. Z inwestycjami kojarzy się poważne angażowanie środków pieniężnych w bliżej nieokreślone przedsięwzięcia - na krótszy lub dłuższy czas. Tymczasem termin utrzymywania inwestycji, podobnie jak definicje aktywów zaliczanych do inwestycji, określają przepisy ustawy o rachunkowości. W rachunkowości pojęcie inwestycji

    • comment
      Porada

      Ewidencja niedoborów i nadwyżek kasowych oraz odpowiedzialność kasjera

      Operacje kasowe to najbardziej rozpowszechnione zdarzenia gospodarcze w organizacjach pozarządowych, podlegające ewidencji księgowej. Do ewidencji operacji kasowych przeznaczone jest konto 100 "Kasa". Po stronie Wn ewidencjonuje się wszelkie wpływy gotówkowe - w tym również ujawnione nadwyżki kasowe. Po stronie Ma księguje się rozchody gotówki - w tym ujawnione niedobory kasowe.

    • comment
      Porada

      Pozostałe przychody i koszty operacyjne w stowarzyszeniu

      Przez pozostałe przychody i koszty operacyjne rozumie się przychody i koszty związane pośrednio z działalnością operacyjną stowarzyszenia. Do ewidencji pozostałych kosztów operacyjnych i pozostałych przychodów operacyjnych służą konta: konto 760 "Pozostałe przychody operacyjne" i konto 761 "Pozostałe koszty operacyjne".

    • comment
      Porada

      Ewidencja księgowa pożyczki zaciągniętej od osoby fizycznej

      Jeśli organizacja zaciąga pożyczkę u osoby fizycznej, w dniu jej otrzymania powinna zaewidencjonować ją na koncie 24 "Pozostałe rozrachunki" - tworząc do tego konta odpowiednie konta analityczne, obejmujące co najmniej podział na pożyczki udzielone i otrzymane.

    • comment
      Porada

      Ewidencja darowizn - w księgach obdarowanego i darczyńcy

      Organizacje pozarządowe zarówno otrzymują darowizny, jak i przekazują środki pieniężne czy określone rzeczy innym podmiotom. Każda tego typu operacja musi zostać odpowiednio ujęta i zaewidencjonowana w księgach rachunkowych organizacji.

    • comment
      Porada

      Rozliczanie umów barterowych

      Jak rozliczyć księgowo i podatkowo umowy barterowe zawierane przez stowarzyszenie z firmami i domem pomocy społecznej? Umowy dotyczą przekazania towarów i udostępnienia pomieszczeń w zamian za pomoc w opracowaniu programów komputerowych. Stowarzyszenie jest podatnikiem VAT.

    • comment
      Artykuł

      Ewidencja gotówki w organizacji

      W każdej organizacji na co dzień obraca się gotówką. Operacje te trzeba ewidencjonować w kasie i w księgach. Warto wiedzieć, jak robić to poprawnie.

    • comment
      Artykuł

      Lokowanie dochodów poprzez nabycie papierów wartościowych w organizacjach non profit

      W większości przypadków dochody organizacji non profit są zwolnione z podatku dochodowego, ponieważ organizacje przeznaczają je i wydatkują na cele działalności statutowej, wolnej od podatku. Wątpliwości budzi jednak kwestia, czy organizacja non profit, inwestując w papiery wartościowe, uzyska dochód zwolniony, czy musi od tego dochodu zapłacić podatek, a także, jak dochód ten ująć w księgach rachunkowych

    • comment
      Artykuł

      Potrącenie alimentów z wynagrodzenia pracownika

      Pracownik fundacji otrzymuje miesięczne wynagrodzenie w wysokości 1780 zł brutto. Od października zostanie on obciążony alimentami. W jaki sposób dokonać takiego potrącenia z wynagrodzenia? Czy po potrąceniu świadczenia alimentacyjnego pracownikowi do wypłaty powinna pozostać kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę?

    • comment
      Artykuł

      Podjęcie działalności gospodarczej przez organizacje non profit w trakcie roku obrotowego

      Organizacje pozarządowe coraz częściej - obok działalności statutowej - podejmują prowadzenie działalności gospodarczej. Najczęściej działalność ta wiąże się z wynajmem nieruchomości oraz wykonywaniem różnego rodzaju usług. Jeśli organizacja rozpoczyna działalność w trakcie roku obrotowego, musi zwrócić szczególną uwagę na kwestię przekonstruowania polityki rachunkowości obowiązującej w jednostce

    • comment
      Artykuł

      Ewidencja kosztów zwiększających wartość towarów

      Nasza fundacja prowadzi działalność gospodarczą. Rozpoczęliśmy działalność handlową. Obrót towarami wymaga ich transportu do wynajmowanego magazynu. Jak ująć w księgach koszty obcego transportu?

    close POTRZEBUJESZ POMOCY?
    Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00