Jak poprawić błąd w ewidencji darowizny
Utrwala się linia orzecznicza sądów administracyjnych, że przepisy o exit tax dotyczą tylko osób prowadzących działalność gospodarczą
Firma, która wybrała opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek, nie płaci podatku od darowizny przekazanej na cele dobroczynne – potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej
W 2023 r. zostanie utrzymana stawka 0% na żywność oraz darowizny na cele związane z pomocą ofiarom skutków działań wojennych na terytorium Ukrainy. Nie zostaną utrzymane obniżone stawki na nawozy, gaz i energię. Natomiast wprowadzone zmiany w klasyfikacji CN na 2023 r. nie spowodują zmian w stawkach VAT.
Precedensowym wyrokiem z dnia 7 października 2020 r. (sygn. akt I SA/Bd 375/20) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy dotyczącym „exit tax” przełamał niekorzystną linię orzeczniczą, co do opodatkowania podatkiem od niezrealizowanych zysków przekazania majątku w drodze darowizny. Dla podatników to szansa na zmianę rezydencji podatkowej, która z uwagi na konieczność opodatkowania w kraju zagranicznego
Sejm uchwalił pakiet, który ma przeciwdziałać gospodarczym skutkom pandemii koronawirusa. 30 marca 2020 r. zajmie się nim Senat.
Tarcza antykryzysowa to kompleksowy pakiet działań rządu przeciwdziałających negatywnym skutkom pandemii. Zaproponowane przez resort finansów zapisy z zakresu finansów publicznych dotyczą głównie kwestii budżetowych i obszaru działalności instytucji finansowych.
Pracownik, któremu pracodawca wręczył drobne upominki, takie jak np. pióro, zegarek lub kwiaty, w związku z przejściem na emeryturę lub osiągnięciem określonego stażu pracy, nie uzyskuje z tego tytułu przychodu ze stosunku pracy. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji, której fragment przedstawiamy.
Organizacje pozarządowe zarówno otrzymują darowizny, jak i przekazują środki pieniężne czy określone rzeczy innym podmiotom. Każda tego typu operacja musi zostać odpowiednio ujęta i zaewidencjonowana w księgach rachunkowych organizacji.
Darowizna to rodzaj umowy nazwanej prawa cywilnego, zgodnie z którą darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Darowizna może mieć postać zarówno pieniężną, jak i niepieniężną. Przedmiotem darowizny mogą być środki pieniężne, środki trwałe, prawa majątkowe, wyroby gotowe, materiały lub towary.
Organizacje pozarządowe, w szczególności fundacje i stowarzyszenia, często otrzymują dary rzeczowe. Niezależnie od tego, czy dary te będą wykorzystywane przez organizacje na potrzeby własne, czy będą one przekazane dalej - należy je odpowiednio ująć w księgach rachunkowych.